Hlavní navigace

Vyslaní pracovníci na montáže

• (neregistrovaný) 217.169.184.---

29. 5. 2013 7:45

Dobrý den, moc prosím někoho, kdo se s tím již setkal o radu.
    Máme zaměstnance, které vysíláme na montáže do zahraničí. Nyní jsem náhodou zjistila, že bychom si pro ně zřejmě měli zažádat na sociálce o formulář E101 - Žádost o vystavení osvědčení za účelem vyslání zaměstnance podle mezinárodní smlouvy o sociálním zabezpečení. Platí to i pro zaměstnance, kteří jedou pouze na několikadenní montáž?
    Zaměstnanci jezdí jak do státu EU, tak do zemí mimo EU a jsou to jak Češi, tak Slováci a pobývají tam i několik měsíců. Všechny odvody děláme zde, ale teď si nejsem jistá, zda je to tak správně a každopádně žádný formulář 101 pro ně nemáme.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 29. 5. 2013 8:48

Bera (neregistrovaný) 194.228.216.---

Re: Vyslaní pracovníci na montáže
      Žádáme na PSSZ, jeden referent, pro dlouhodobou práci.
      Na krátké pracovní cesty se nevyžaduje.

• 29. 5. 2013 9:55

Kara (neregistrovaný) 95.82.152.---

Prosím, jak ty dlouhodobě vyslané platíte? Např. vyslaní na montáž do Německa musí dostávat mzdu, která se rovná alespoň minimální, která platí v Německu, nebo jak je to? (samozřejmě plus cesťák podle té země). Popíšete mi to trošku?
      Firma totiž získala zakázku od německé firmy (jedná se o telekomunikace) a prý jejich úředníci dělají šťáry a koho najdou na tom pracovišti, musí prokázat toto: na pracovišti mohou být pouze zaměstnanci firmy, která má s tou německou firmou smlouvu (tzn. česká firma, která má s německou firmou smlouvu, si na tu práci nemůže najmout živnostníka, musí ji dělat svými zaměstnanci). Český zaměstnanec musí mít u sebe: kopii smlouvy mezi německou a českou firmou (nebo snad něco, co tento vztah dokazuje, protože podle mě přece nemůže kde kdo vidět do smlouvy). Dále musí mít u sebe pracovní smlouvu s českou firmou. A dále výplatní lístky, na kterých si kontroloři zkontrolují, jestli je odměňovaný podle pravidel německých. Totalita.
      Máte s tím zkušenosti?

• 29. 5. 2013 10:14

Pavli (neregistrovaný) 217.169.184.---

My provádíme stavební práce ve "východní Evropě" a zatím jsme tam nenarazili na to, že by naše lidi tam někdo kontroloval. Vyplácíme je tady z Čech a veškeré odvody děláme tady v Čechách. Nyní přišla kolegyně z školení s tím, že bychom měli mít od sociálky vystavený jakýsi formulář - potvrzení, že jsou sociálně pojištěni tady v Čechách. Volala jsem na naši OSSZ, a tam jsem se dozvěděla, že musíme vyplnit Společnou žádost zaměstnance a zaměstnavatele o vystavení potvrzení o příslušnosti k právním předpisům sociálního zabezpečení - formulář najdete na www.cssz.cz, Evropská unie, tiskopisy. Paní radila vystavit tento formulář na 2 roky a uvést tam různé země EU/EHP. Zaměstnanci dostanou jakési potvrzení, kterým se budou v případě kontroly v EU prokazovat. Problém je, že naši zaměstnanci jezdí i momo EU, a to i do exotických zemí, a to mi tady nikdo nebyl schopen říct, co s tím.
      Ale ve Vašem případě jde přece o zaměstnance české firmy pracující v Německu na základě objednávky německé firmy u české firmy, tak přece jsou lidi placeni z Čech " po česku" ne?
      Přiznám se, že já teprve začínám a navalily se na mě samé špeky.

• 29. 5. 2013 12:03

Kara (neregistrovaný) 95.82.152.---

A dále výplatní lístky, na kterých si
      >>kontroloři zkontrolují, jestli je odměňovaný podle
      >>pravidel německých. Totalita.
      >>Máte s tím zkušenosti?
      >
      >My provádíme stavební práce ve "východní Evropě" a
      >zatím jsme tam nenarazili na to, že by naše lidi tam
      >někdo kontroloval. Vyplácíme je tady z Čech a veškeré
      >odvody děláme tady v Čechách. Nyní přišla kolegyně z
      >školení s tím, že bychom měli mít od sociálky vystavený
      >jakýsi formulář - potvrzení, že jsou sociálně pojištěni
      >tady v Čechách. Volala jsem na naši OSSZ, a tam jsem se
      >dozvěděla, že musíme vyplnit Společnou žádost
      >zaměstnance a zaměstnavatele o vystavení potvrzení o
      >příslušnosti k právním předpisům sociálního zabezpečení -
      >formulář najdete na www.cssz.cz, Evropská unie, tiskopisy.
      >Paní radila vystavit tento formulář na 2 roky a uvést
      >tam různé země EU/EHP. Zaměstnanci dostanou jakési
      >potvrzení, kterým se budou v případě kontroly v EU
      >prokazovat. Problém je, že naši zaměstnanci jezdí i momo EU,
      >a to i do exotických zemí, a to mi tady nikdo nebyl
      >schopen říct, co s tím.
      >Ale ve Vašem případě jde přece o zaměstnance české
      >firmy pracující v Německu na základě objednávky německé
      >firmy u české firmy, tak přece jsou lidi placeni z Čech
      >" po česku" ne?
      >Přiznám se, že já teprve začínám a navalily se na mě
      >samé špeky.

O tom formuláři vím. Ale jde mi o praktické zkušenosti s tou výší mzdy. To víte - Německo není východ a ta pravidla jsou tam jiná, navíc pod Bruselem. Na jedné straně takové požadavky a až buzerace české firmy, která tam dostane zakázku a na druhé straně tam mají nezkontrolovatelných Turků jak nasetých. Taky bych si myslela, že zaměstnanci české firmy mají být placení "po česku" (a oni nemají málo + k tomu ty cesťáky), např. když pracovali na Slovensku, tak to tak bylo a nikdo je nikdy nezkontroloval. Ale prý v Německu jsou tyto požadavky, tak zjišťuju, kdo se s tím setkal.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).