Hlavní navigace

osvč -vstup do 2.pilíře důch.reformy

• (neregistrovaný) 90.176.143.---

30. 5. 2013 11:02

osvč 50 let,uvažuje o vstupu do 2.pilíře
    roční ZD ,OD ROKU 2008-2012
    OD 640000-972000
    měsíčně platil v letech 2008-2012 od 7493-11836 sociální poj
    chce po mě,at mu spočítám,jestli je to pro něj výhodné,protože mu to nabízejí v bance a slibují hory doly,tvrdili mu,že to u něj Je
    VÝHODNÉ.
    dovede mi někdo trošku osvětlit,něco jsem už nastudovala
    děkuji všem za váš čas
    zdravím

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 30. 5. 2013 13:16

JirkaZ (neregistrovaný) 193.85.115.---

Re: osvč -vstup do 2.pilíře důch.reformy
      1. Když v bance tvrdí, jak je to pro klienta výhodné, je třeba zbystřit a mít se na pozoru.

2. Obecně panující názor na II. pilíř je ten, že je to lumpárna, podvod a budoucí tunel. Další pravda je ta, že obecné názory jsou většinou k ničemu, protože vznikly lidovou tvořivostí.

3. Takže pravda bude někde mezi.

II. pilíř je kapitálový produkt, u kterého nejvýznamnějším parametrem je dlouhodobost. Tato podmínka ovšem ve věku 50 let není naplněna - cca 15 let spoření není nijak závratná doba.
      Absolutní radu nemám a těžko ji dostanete (rozhodnout se musí odpovědně opravdu každý sám - jde o nevratnou událost).

Takže bych to formuloval tak, že být na místě OSVČ s výše uvedenými "parametry", tak bych do II. pilíře nevstupoval.

Kdyby mu ovšem bylo 25 let, tak i při vědomí jistých rizik a nejasností II. pilíře (a reakcí viz ad2) bych hlasoval pro vstup.

• 30. 5. 2013 13:22

Kara (neregistrovaný) 95.82.152.---

Souhlasím s tím, že bych vlez do II. pilíře nedoporučila ani 25ti letému. A když tomu 50ti letému pojišťovák říká, že to bude pro něj výhodné, ať mu to spočítá on. A musí se také vzít v úvahu další faktory, jako např. období, kdy nebude mít žádný příjem nebo špatné investování toho fondu, tunel atd.

• 30. 5. 2013 13:25

PetraFO (neregistrovaný) 80.90.129.---

souhlas.... a taky se uvidí, kdo vyhraje volby... ČSSD (v případě úspěchu), chce II. pilíř zrušit a peníze převést do III.pilíře.. takže, pokud se chce OSVČ nějak na důchod zabezpečit, tak ať si investuje ve III. pilíři rovnou a je to....

• 30. 5. 2013 13:31

Kara (neregistrovaný) 95.82.152.---

Anebo si pořídí třeba nějaké nemovitosti, které mu budou vydělávat.

• 30. 5. 2013 14:50

Alespoň jsme se shodli, že v 50-ti letech nemá význam vstupovat.

A k tomu mladšímu :

1. neexistuje horší "informace", než jsou předvolební sliby, těmi nemá cenu se zabývat.

2. Správcovské společnosti pro II. a III. pilíř jsou, až na jednu vyjímku, stejné. V mnoha případech budou dokonce shodní i lidé, kteří budou s penězi nakládat. Pokud tedy z hlediska možného tunelu věříte III. pilíři, měli byste věřit i II. pilíři. Rizika jsou stejná.
      Další srovnání se nabízí např. s investičním životním pojištěním - rizika jsou shodná, možná i vyšší.

3. Kouzlo II. pilíře je v tom, že součástí kapitálu je i část nyní placeného sociálního pojištění, byť za cenu krácení nároku z průběžného systému. Lidé ve věku 25 let mají do penze 45 let a naprosto nikdo dnes nedokáže říci (a to ani kalkulačka MPSV), jak budou penze z průběžného systému po tak dlouhé době vypadat - kolik budou a jak budou počítány ?
      Naproti tomu odhad demografického vývoje je přesnější a pokud deficit důchodového účtu je již nyní cca 45 mld. CZK/rok, jak velký bude bez zásadních změn po této době ?
      Mluvíme opravdu jen o odhadech, protože veškeré výpočty na takto dlouhý časový horizont jsou k ničemu.
      Proto si myslím, že je lepší z hlediska mladého a slušně vydělávajícího člověka trochu "ponížit" svoji účast v průběžném systému a peníze přesunout do systému, který sice určitě není dokonalý, ale kde jsou adresné, jsou jeho.
      Velká otázka zní, jak by měl dokonalý II. pilíř vlastně vypadat. Kritických názorů jsem už viděl mraky, ale realizovatelné alternativní řešení ani jedno - nebo že bych byl nepozorný ?

• 30. 5. 2013 14:52

.. pokračování

4. Nežli vstupovat do III. pilíře ve věku 25 let, je lepší si založit dlouhodobý termínovaný vklad - výnosnost je vyšší, ostatně likvidita také.

5. Investice do nemovitostí s těmito částkami (nízkými) je v podstatě nemožná.
      Osobně ale považuji za riskantní i pořídit si nemovitost, kdy výnos bude sloužit jako přilepšení k penzi. Je třeba se zamyslet nad tím, kdo si ty nemovitosti bude pronajímat.

Obecně vzato by zajištění na penzi mělo být vícezdrojové - všechny 3. pilíře, TV vklady, akcie, dluhopisy, podílové fondy, snad i tu nemovitost atd. Zároveň by však budoucí penzista měl každému produktu dobře rozumět, aby dokázal posoudit přínosy a rizika. A obávám se, že v bance se toho moc nedozví.

Uff, to jsem se rozepsal.....

• 2. 6. 2013 0:07

praha (neregistrovaný) 90.180.200.---

Je to pro něj výhodné, nechť vstoupí do II pilíře.
      Dvojka není o tom, zda lidová tvořivost něco říká, ale o tom, jak dopadne první pilíř. A ten má již nyní schodek 8-9% a zanedlouho se bude schodek zvyšovat. Růst důchodu je nyní třetina inflace a třetina reálný růst mezd (nebo tak nějak),takže za 15 let bude mít důchod z prvního pilíře na úrovni dnešních 8 až 9 000 Kč. Když si něco dá do druhého pilíře, bude mít důchod větší.
      15 let je sice málo, ale při nějaké vyvážené strategii dosáhne výnosu 1 až 2% nad inflací.
      Nejdůležitějším parametrem pro vstup do dvojky je odhad jak dlouho budu žít - méně jak 20 let? V prvním pilíři po mne po smrti nezůstane nic (vdovské, pozůstalostní a další důchody se budou rušit nebo snižovat, plán leží na MF). V dvojce dědici dostanou pár korun do své dvojky nebo na ruku.
      Pokud plánuji že budu žít do 90 let, tak je lepší zůstat v prvním pilíři - budu dostávat dlouho o 4,5% větší důchod.

On je to jako kdysi s kupónovkou - nikdo do ní nechtěl, všichni nadávali, pak ale někdo řekl desetinásobek a všem došlo že je to o penězích, ne o argumentech lidové tvořivosti.
      Je však jeden rozdíl - nyní je to mnohem lépe připravené, především zákon a regulace.
      Druhý pilíř mají v Chile, Švédsku a mnoha dalších zemí.
      Ze začátku jsem na druhý pilíř nadával, měl jsem představu o silnější úpravě, ale nyní jsem uznal, že je to dobře nastavené.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).