Hlavní navigace

Smlouva o volném sdružení fyz.osob

  • (neregistrovaný) 188.134.231.---

    30. 5. 2013 15:18

    Dobrý den, může člen sdružení fyz.osob vystavovat faktury na činnost, na kterou nemá živnostenský list? (ŽL na tuto činnost má další z členů sdružení). Nebo každý s členů sdružení vystavuje faktury jen na ty činnosti, na jaké má ŽL? Děkuji za odpověď.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 30. 5. 2013 19:06

      Lada111 (neregistrovaný) 90.181.213.---

      Re: Smlouva o volném sdružení fyz.osob
      Faktury za činnost sdružení vystavuje osoba, pod jejíž hlavičkou sdružení funguje a pouze na činnosti, které jsou v ní uvedené a na které mají sdružené osoby živnosti. Pokud člen sdružení podniká ještě mimo sdružení, vystavuje faktury sám za sebe pouze na činnost, na kterou má živnostenský list.

    • 30. 5. 2013 19:06

      Vladimír 2

      Re: Smlouva o volném sdružení fyz.osob
      >Dobrý den, může člen sdružení fyz.osob vystavovat
      >faktury na činnost, na kterou nemá živnostenský list? (ŽL
      >na tuto činnost má další z členů sdružení). Nebo každý
      >s členů sdružení vystavuje faktury jen na ty činnosti,
      >na jaké má ŽL? Děkuji za odpověď.
      *************************************
      =může člen sdružení fyz.osob vystavovat
      >faktury na činnost, na kterou nemá živnostenský list? (ŽL
      >na tuto činnost má další z členů sdružení). = Může,
      pokud splňuje ust. §100/4 ZDPH:
      (4) Plátci, kteří podnikají společně na základě smlouvy o sdružení nebo jiné obdobné smlouvy, jsou povinni vést evidenci pro účely daně z přidané hodnoty za činnost, pro kterou se sdružili, odděleně. Tuto evidenci vede za sdružení určený účastník sdružení, který za sdružení plní všechny povinnosti a uplatňuje práva vyplývající z tohoto zákona pro ostatní jednotlivé účastníky.

    • 30. 5. 2013 19:10

      Vladimír 2

      Re: Smlouva o volném sdružení fyz.osob
      = zákonem upřesněná povinnost § 832/2 Obč. zák:
      (2) Pokud není pověřen některý účastník správou věcí uvedených v odstavci 1, nakládá s nimi za účelem dosažení účelu smlouvy účastník, který je poskytl; je však povinen je oddělit od ostatního svého majetku dohodnutým způsobem nebo způsobem, který sdělí ostatním účastníkům smlouvy o sdružení.

    • 31. 5. 2013 8:08

      Amálie (neregistrovaný) 188.134.231.---

      Re: Smlouva o volném sdružení fyz.osob
      Omlouvám se ,ale pořád to moc nechápu. Evidenci za sdružení vede určený účastník A,který má ŽL na silniční dopravu. Fakturuje ale i na opravy motorových vozidel, na které má ŽL druhý účastník sdružení. Účastník A byl pracovnicí ŽU nařčen z neoprávněného podnikání.

    • 31. 5. 2013 8:30

      Vladimír 22 (neregistrovaný) 88.101.231.---

      Re: Smlouva o volném sdružení fyz.osob
      ****************************************
      Zřejmě nepředložil smouvu o sdružení dle §829 OZ
      ==Nařčen== z zápise z kontroly?

    • 31. 5. 2013 8:39

      Amálie (neregistrovaný) 188.134.231.---

      Re: Smlouva o volném sdružení fyz.osob
      Ne, nařčen jen ústně, při vyřizování jiných věcí. A teď řešíme, zda si má účastník A nechat také vystavit ŽL na opravy motorových vozidel.

    • 31. 5. 2013 8:43

      Vladimir 22 (neregistrovaný) 88.101.231.---

      Re: Smlouva o volném sdružení fyz.osob
      >>>>>>Dobrý den, může člen sdružení fyz.osob vystavovat
      >>>>>>faktury na činnost, na kterou nemá živnostenský list?
      >>>>>>(ŽL
      >>>>>>na tuto činnost má další z členů sdružení). Nebo
      >>>>>>každý
      >>>>>>s členů sdružení vystavuje faktury jen na ty
      >>>>>>činnosti,
      >>>>>>na jaké má ŽL? Děkuji za odpověď.
      >>>>>*************************************
      = Může,
      >>>>>pokud splňuje ust. §100/4 ZDPH:
      >>>>> (4) Plátci, kteří podnikají společně na základě
      >>>>>smlouvy o sdružení nebo jiné obdobné smlouvy, jsou
      >>>>>povinni
      >>>>>vést evidenci pro účely daně z přidané hodnoty za
      >>>>>činnost, pro kterou se sdružili, odděleně. Tuto
      >>>>>evidenci
      >>>>>vede za sdružení určený účastník sdružení, který za
      >>>>>sdružení plní všechny povinnosti a uplatňuje práva
      >>>>>vyplývající z tohoto zákona pro ostatní jednotlivé
      >>>>>účastníky.
      >>>>= zákonem upřesněná povinnost § 832/2 Obč. zák:
      >>>>(2) Pokud není pověřen některý účastník správou věcí
      >>>>uvedených v odstavci 1, nakládá s nimi za účelem
      >>>>dosažení účelu smlouvy účastník, který je poskytl; je
      >>>>však
      >>>>povinen je oddělit od ostatního svého majetku
      >>>>dohodnutým způsobem nebo způsobem, který sdělí
      >>>>ostatním
      >>>>účastníkům smlouvy o sdružení.
      >>>
      >>>Omlouvám se ,ale pořád to moc nechápu. Evidenci za
      >>>sdružení vede určený účastník A,který má ŽL na
      >>>silniční
      >>>dopravu. Fakturuje ale i na opravy motorových
      >>>vozidel,
      >>>na které má ŽL druhý účastník sdružení. Účastník A
      >>>byl pracovnicí ŽU nařčen z neoprávněného podnikání.
      >>****************************************
      >>Zřejmě nepředložil smouvu o sdružení dle §829 OZ
      >>==Nařčen== z zápise z kontroly?
      >Ne, nařčen jen ústně, při vyřizování jiných věcí. A
      >teď řešíme, zda si má účastník A nechat také vystavit ŽL
      >na opravy motorových vozidel.
      *****************************************
      Škoda slov a času.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).