Hlavní navigace

Prosím o radu ohledně ukončení PP dohodo

  • (neregistrovaný) 213.192.8.---

    30. 5. 2013 20:56

    Dobrý den,
    prosím o řadu. Když jsem dnes dostala ukončení PP dohodu. Může být ukončen k datu 15.7.2013? Zaměstnavatel nemusí dodržet 2mesice? Zítra 31.5 už nemám chodit, jsem do 15.7 na prekazce (jako bych byla v práci), ale nedostala jsem na to žádný papír jestli zaměstnavatel dodrží 100% překážky a nezaplatí mi min. 15.7 si tedy půjdu do práce pro zapoctovy list atd. A jak to bude s odstupnym? Jsem ve firmě cca 20let. Mám ještě jeden dotaz, jak to bude s výplatou kterou mi zaměstnavatel
    dluží za minulé mesice? A dovolenou mi prolati?
    Moc Vám dekuji

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 30. 5. 2013 20:59

      iva. (neregistrovaný) 82.114.209.---

      Re: Prosím o radu ohledně ukončení PP do
      Chybí zásadní informace - napište prosím přesně znění dohody - zejména uvedený § zákoníku práce.

    • 30. 5. 2013 21:09

      pavli (neregistrovaný) 85.207.65.---

      Re: Prosím o radu ohledně ukončení PP do
      Jestliže Vám zaměstnavatel dluží výplatu, můžete Vy z tohoto důvodu okamžitě zrušit pracovní poměr a ještě máte nárok na odstupné (přesně uveďte tento důvod, proč PP rušíte)!
      § 56 Okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnancem
      Zaměstnanec může pracovní poměr okamžitě zrušit jen, jestliže,
      b) zaměstnavatel mu nevyplatil mzdu nebo plat nebo náhradu mzdy nebo platu anebo jakoukoli jejich část do 15 dnů po uplynutí období splatnosti (§ 141 odst. 1).
      1) Mzda nebo plat jsou splatné po vykonání práce, a to nejpozději v kalendářním měsíci následujícím po měsíci, ve kterém vzniklo zaměstnanci právo na mzdu nebo plat nebo některou jejich složku.

    • 30. 5. 2013 21:18

      Petronela26 (neregistrovaný) 213.192.8.---

      Re: Prosím o radu ohledně ukončení PP do
      Nemám uveden žádný paragraf jen, že se nemění organiz.složka firmy a že by další spolupráce nevedla k dobru mě ani firmě :-o

      :-o. DLUŽÍ mi část výplaty :-o

    • 30. 5. 2013 21:51

      div (neregistrovaný) 94.112.26.---

      Re: Prosím o radu ohledně ukončení PP do
      CO jste přesně podepsala ??!! Zkuste to napsat přesněji.

    • 30. 5. 2013 22:02

      petronela26 (neregistrovaný) 213.192.8.---

      Re: Prosím o radu ohledně ukončení PP do
      Nejde o mě, jde o mojí maminku a tudíž před sebou nyní nemám to znění.... Pamatuji si, že je tam psáno, že končí PP dnem 15.7.2013 ( to asi být může, že? Nebo se musí dodržet přesně 2měsíce výpovědní doby?) A poté, že se nemění organiz.složka v práci ale že by další trvání PP nevedlo ku prospěchu ani zaměstnance ani zaměstnavatele? Vadí, že tam není napsán přesně paragraf? znamená to, že není nárok na odstupné i když byla zaměstnancem přes 20let?

    • 30. 5. 2013 22:40

      div (neregistrovaný) 94.112.26.---

      Re: Prosím o radu ohledně ukončení PP do
      Jistě, pokud tam není zmíněna organizační změna a ani fakticky u zaměstnavatele neproběhla a je to jen "dohoda o skončení PP", tak nárok na odstupné nevzniká. Maminka neměla nic podepisovat, když tomu nerozuměla a měla se napřed poradit. Protože pokud by dostala výpověď, tak by PP nemohl končit 15.7, ale musela by opravdu běžet 2 měsíce výpovědní doba. Obávám se, že svou neznalostí si maminka způsobila skončení pracovního poměru dohodou, bez jakýchkoliv nároků a ještě s pravděpodobně krácenou podporou na Úřadu práce. Zkuste sem třeba zítra napsat přesné znění, chodí sem i právníci, tak třeba vám něco poradí.

    • 30. 5. 2013 22:57

      petronela26 (neregistrovaný) 213.192.8.---

      Re: Prosím o radu ohledně ukončení PP do
      Prosím Vás ještě a nejde zrušit tato dohoda, výpovědí ze strany zaměstnance kvůli tomu, že dostává už x měsíců část platu a nějaký nedostala vůbec?

    • 30. 5. 2013 23:16

      VH

      Re: Prosím o radu ohledně ukončení PP do
      >>>>>>>>dohodu. Může být ukončen k datu 15.7.2013?
      >>>>>>>>Zaměstnavatel
      >>>>>>>>nemusí dodržet 2mesice? Zítra 31.5 už nemám chodit,
      >>>>>>>>jsem do 15.7 na prekazce (jako bych byla v práci),
      >>>>>>>>ale
      >>>>>>>>nedostala jsem na to žádný papír jestli zaměstnavatel
      >>>>>>>>dodrží 100% překážky a nezaplatí mi min. 15.7 si tedy
      >>>>>>>>půjdu do práce pro zapoctovy list atd. A jak to bude
      >>>>>>>>s
      >
      >
      >Prosím Vás ještě a nejde zrušit tato dohoda, výpovědí
      >ze strany zaměstnance kvůli tomu, že dostává už x
      >měsíců část platu a nějaký nedostala vůbec?
      Zrušit dohodu je možné pouze opět dohodou, nebo je možné ji napdnout soudní žalobou (tento postup je velmi nejistý, musela se prokázat např. tíseň, za které byla dohoda uzavřena apod.). Zrušení PP ze strany zaměstnance pro nevyplacení mzdy nebo její části možné je, jedná se o okamžitíé zrušení PP, které je nutné náležitě zdůvodnit, podepsat a doručit zaměstnavateli. Lhůty a podmínky tohoto okamžitého zrušení stanoví zákoník práce, doporučuji se obrátit na právníka, aby podmínky pro zrušení PP posoudil a příslušnou písemnost sepsal.

    • 31. 5. 2013 7:39

      xy5

      Re: Prosím o radu ohledně ukončení PP do
      Vaše maminka, než něco podepsala, se měla poradit, protože píšete, že jí zam-tel mj. řekl (pravděp. beze svědků), že nemá do 15.7. chodit do práce, že pro ni nemá práci
      jenže toho může zam-tel zneužít a vše popřít, matka nebude do práce chodit, zam-tel jí bude psát neoml. absenci a matka skončí s § 55 (okamžité zruš. PP zam-telem)
      Zák. práce s uvedeným § najdete např. zde na liště v sekci Zákony

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).