Hlavní navigace

Výpověď

  • (neregistrovaný) 80.251.241.---

    10. 6. 2013 9:15

    Dobrý den,

    zaměstnanec dal výpověď podle §50 odst.3, a v její písemné podobě uvedl, te se obě stany dohodli na tom, že pracovní poměr skončí napr. 20.6.2013. Lze to brát jako výpověď, nebo se musí PP skončit dohodou?
    Byla podána v dubnu.
    Děkuji za odpověď.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 10. 6. 2013 9:24

      Bera (neregistrovaný) 194.228.216.---

      Re: Výpověď
      Neznám přesně formulaci, ale stačí věta: Smluvní strany se dohodly na ukončení pracovního poměru ke dni xx.xx.xxxx

    • 10. 6. 2013 9:30

      jasná. (neregistrovaný) 81.30.251.---

      Re: Výpověď
      Pokud dal výpověď, pak PP končí 30.6.2013.
      Pokud chtěl ukončit PP k jinému datu než 30.6.2013, pak by se muselo jednat o dohodu o ukončení PP (§ 49 ZP). S dohodou by musel zaměstnavatel souhlasit.

    • 10. 6. 2013 9:31

      xy5

      Re: Výpověď
      zam-tel souhlasí s uk. PP dohodou? Pokud podal výpověď a vy jste ji převzali nejpozději 30.4., potom by měl PP skončit 30.6. Pokud obě strany chtějí, aby skončil 20.6., potom sepište dohodu o skonč. PP

    • 10. 6. 2013 10:15

      Katka2 (neregistrovaný) 89.24.105.---

      Re: Výpověď
      Chápu to správně, že vy jste zam-tel, zam-nec vám podal v dubnu tento hybrid a vy nevíte, kdy má skončit?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).