Hlavní navigace

Prosím mzdové

• (neregistrovaný) 213.226.232.---

13. 6. 2013 6:34

Dobrý den, potřebovala bych poradit, zjistila jsem, že jsem zam-nci přeplatila mzdu za 4/13. Můžu mu to ve mzdě za 6/13 odebrat nebo jak se má správně postupovat??? Když jsem mu to říkala, tak na mě vyrukoval, že se musí ještě poradit s právníkem, zda na to mám nárok. Děkuji

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 13. 6. 2013 6:42

jasná. (neregistrovaný) 81.30.251.---

Re: prosím mzdové
      § 331 ZP
      Vrácení neprávem vyplacených částek může zaměstnavatel na zaměstnanci požadovat, jen jestliže zaměstnanec věděl nebo musel z okolností předpokládat, že jde o částky nesprávně určené nebo omylem vyplacené, a to do 3 let ode dne jejich výplaty.

Není to váš případ? Pokud jste mu vyplatila více, pak zřejmě musel předpokládat, že jde o částku neoprávněnou.

• 13. 6. 2013 6:52

majda77 (neregistrovaný) 213.226.232.---

Popravdě řečeno, on tu pásku ani nestudoval, myslel si, že dostal veliké prémie. Tak to ani neřešil. Jinak Vám moc děkuji p. Jasná

• 13. 6. 2013 8:23

atreus

Čili nevěděl, že jde o částku nesprávně určenou ?

Srazit ze mzdy nemůžete bez písemné dohody - viz:

§ 146
      Srážky ze mzdy smějí být provedeny jen
      a) v případech stanovených tímto zákonem nebo zvláštním zákonem,
      b) na základě dohody o srážkách ze mzdy (§ 327) nebo k uspokojení závazků zaměstnance

• 13. 6. 2013 8:36

majda77 (neregistrovaný) 213.226.232.---

Nevěděl, jak jsem již psala viz nahoře, předpokládal že dostal vysoké prémie, ale chyba nastala v základní mzdě. Takže s ním musím prvně sepsat tuto dohodu?? A co když to nebude chtít podepsat??

• 13. 6. 2013 10:00

atreus

Pokud by to nechtěl vrátit dobrovolně, tak budete muset vymáhat soudně a u soudu prokázat, že "věděl nebo musel z okolností předpokládat..." (nebo to zaplatí ten zaměstnanec, který chybu způsobil).
      Čili snažit se s ním dohodnout, že ten přeplatek bude splácet postupně v nízkých splátkách (nechtít celé najednou).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).