Hlavní navigace

Exekutoři a jejich požadavky

 • (neregistrovaný) 109.80.47.---

  18. 6. 2013 12:59

  Dnes mi přišla datovkou "žádost o sdělení plátci mzdy" na jednoho našeho zaměstnance. Už jsem si zvykla, že mi vyhrožují pokutou, pokud neodpovím do 10.ti dnů, což mě rozpaluje už tak, protože exekuční řád mluví poměrně jasně a o lhůtě 10.dní tam rozhodně nic není.:) (Číst umím a výkladu rozumím.)

  Ale dneska po mně pan exekutor Bednář dostal. Mám sdělit datum,odkdy není povinný naším zaměstnancem a kdy byl jako zaměstnanec odhlášen z evidence orgánů,které vybírají pojistné (to bych pochopila), ale mám svá tvrzení mám doložit!

  To už mi přijde opravdu moc. Nejen, že chtějí znát věci, které jako zaměstnavatel kolikrát ani sdělovat nesmím, ale ještě jedním krokem zjistí všechna fakta a povinnému naúčtují jako by to zjišťovali sami.

  Zajímalo by mě,co všechno jim sdělujete? Já jsem poslala dotaz na Ministerstvo spravedlnosti, které mi potvrdilo, že určité údaje posílat nemám. Ale na dokladování svých tvrzení jsem se neptala.... :) :)
  Díky. A omlouvám se, jsem dost naštvaná.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 18. 6. 2013 13:24

   Kara (neregistrovaný) 95.82.152.---

   Re: Exekutoři a jejich požadavky
   Taky mně pijou krev čím dál víc, u každého požadavku se ohánějí povinností součinnosti. Když zaměstnanec, který má exekuci, u Vás skončí, musíte to dát exekutorovi na vědomí. A jinak bych mu napsala, že u MSSZ a ZP byl odhlášen dnem tím a tím a že si to tam může ověřit. Jak by to jako chtěl věrohodně doložit?

  • 18. 6. 2013 13:25

   mary707 (neregistrovaný) 195.39.8.---

   Re: Exekutoři a jejich požadavky
   Já sděluji např. u č. účtu pouze ,že zaměstnanci je zasílána mzda na účet u banky a napíšu pouze název banky. Číslo účtu nesděluji a zatím proti tomu nikdo nic nenamítal. Taky jsem už měla dotaz na odhlášení zaměstnance a napsala jsem jenom datum ukončení a poznámku odhlášen elektronickou cestou.

  • 18. 6. 2013 13:30

   chjo (neregistrovaný) 90.182.131.---

   Re: Exekutoři a jejich požadavky
   Také jsem pokaždé naštvaná. Ze zákona jim máme poskytovat informace. Ale proč to musíme dělat zadarmo? Oni si pak naše informace moc dobře zpeněží.

  • 18. 6. 2013 13:43

   xy5

   Re: Exekutoři a jejich požadavky
   někde jsem četla exekutorské poplatky u nás a v zahraničí
   ač jsou u nás jedny z nejnižších mezd, tak tyto poplatky patří k nejvyšším
   pokud něco chtějí (podrobnosti, zda opravdu byl dotyčný odhlášen), si mohou ověřit sami
   přece jim sdělujete, kdy dotyčný skončil, takže pokud byl pojištěný, tak je logické, že tím dnem byl i odhlášený
   na rozdíl od MÚ, která si nic nemůže účtovat, exekutor si každé zjišťování (a jak je vidět, tak někdy i to, co si sám ani nezjistí), si nechá pořádně zaplatit

  • 18. 6. 2013 14:07

   Renáta On. (neregistrovaný) 90.182.217.---

   Re: Exekutoři a jejich požadavky
   Dobrý den, k výše uvedenému tématu bych se ráda zeptala na tento případ - zaměstnanec 2 přednostní exekuce, 5 nepřednostních, docházely postupně, momentálně je srážena přednostní exekuce na OSSZ a zaměstnanec požádal krajský soud o insolvenci. Exekuci mu srážím dál, ale nikam neposílám, deponuji ve firmě. Musím dát na vědomí všem těm exekutorům, že si zaměstnanec zažádal o insolvenci a srážky držíme v depozitu? Ptala jsem se na OSSZ, tam mi řekli, že jim to dát vědět mohu, ale nemusím, ale nevím, jak je to u exekutorů. Díky za názory.

  • 18. 6. 2013 14:16

   libe (neregistrovaný) 109.80.47.---

   Vyjádření Min.spravedlnosti
   V loňském roce jsem jsem podala dotaz na Ministerstvo spravedlnosti ČR s tím, že údaje, které jsou po zaměstnavateli požadovány, nejsou požadovány v souladu s exekučním řádem, neboť se netýkají majetku povinného a v mnoha případech ignorují zákonnost poskytování údajů třetími osobami. Ministerstvo vnitra mi dne 15.10.2012 odpovědělo a sdělilo mi, že je třeba vzít v úvahu fakt, co se považuje za údaj o majetku a co je údaj potřebný k provedení exekuce.
   Mezi údaje, které lze považovat za potřebné dle MS patří:
   způsob výplaty mzdy
   případné číslo účtu, jde-li o účet povinného
   datum výplaty mezd
   srážky ze mzdy či pohledávkách povinného vůči subjektu poskytujícím informace
   Informace potřebné pro provedení exekuce jako je adresa povinného či sdělení současného zaměstnavatele povařuje MS ČR za sporné ve vztahu k naší obchodní společnosti. U některých požadovaných informacích lze mít dle MS i pochybnost o potřebnosti těchto údajů pro provedení exekuce (údaj o typu pracovněprávního vztahu, údaj o o pracovišti povinného).

   A jak jsem v ráži, tak jsem napsala na exekutorskou komoru. :)

  • 20. 6. 2013 15:59

   Gabina** (neregistrovaný) 90.177.112.---

   Re: Vyjádření Min.spravedlnosti
   Dobrý den,
   k výše uvedenému jsem se chtěla zeptat, přišla do datové schránky výzva plátci mzdy nebo jiného příjmu od VZP, zaměstnanec dluží na zdravotním pojištění. Jsem povinna jim sdělovat výši hrubého příjmu, jestli již někdy exekuce měl, od koho, v jaké výši a od kdy? (měl, ale již jsou splaceny). Dále mám sdělit adresu a jestli v současné době je již nějaká exekuce prováděna. Nejedná se o exekuční příkaz od exekutorské komory, ale od VZP. Děkuji moc za rady, jsem začátečník a toto je teprve moje druhá exekuce a s tímto dotazníkem jsem se ještě nesetkala.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).