Hlavní navigace

Nemoc z povolání-prosím páju

  • (neregistrovaný) 82.99.163.---

    19. 6. 2013 11:59

    Dobrý den,pájo,včera jsme spolu vyřešili služební auto, dnes moc prosím o jinou radu. Pokud je u zaměstnance zjištěna nemoc z povolání, je zaměstnavatel povinen buď ho přeřadit na jinou pozici, nebo (nemá-lli jinou vhodnou) mu dát výpověď podle §52 odst. d) ZP s odstupným. Potřebovala bych vědět, zda se musí jednat o přeřazení v rámci jedné firmy nebo zda je možné zaměstnat ho u dceřinné společnosti. A pokud ano, jak by to pak následně bylo, kdyby se zjistilo, že z-nec na danou práci nestačí ?
    Moc děkuji za váš čas a ochotu

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 19. 6. 2013 12:07

      VH

      Re: Nemoc z povolání-prosím páju
      Jestli mohu já - samo zjištění nemoci z povolání není důvodem pro přeřazení zaměstnance na jinou práci, resp. pro výpově´d - v obou případech je nutný lékařský posudek poskytovatele pracovnělíkařských služeb. Přeřazení je možné pouze v rámci daného zaměstnavatele, nikoliv u dceřiné společnosti.

    • 19. 6. 2013 12:41

      RenataH (neregistrovaný) 82.99.163.---

      Re: Nemoc z povolání-prosím páju
      děkuji moc za reakci, samozřejmě, vy můžete také, nevěděla jsem, že jste tu. Zaměstnanec má zatím k dispozici vyjádření obvodní (závodní)lékařky, která s přihlédnutím ke zprávě odborníků napsala: vzhledem ke změně zdravotního stavu nutné vyloučení prostředí s výskytem ofenzivních inhalačních alergenů". Zaměstnavatel nemá pro zaměstnance jinou vhodnou práci, má hypotetickou možnost zaměstnat ho ve dceřinné společnosti. Takže umístěním ve dceřince by nevyřešil přeřazení,ale aspoň nehrozí, že by se mu tam nedařilo a musel by skončit bez nároku na to odstupné. Takže zaměstnavateli nezbývá než vyplatit odstupné, je to tak ? Je takový posudek dostačující k výpovědi podle §52 d) ? Nebo k dohodě podle téhož, neboť zaměstnanec je stále v PN ?

    • 19. 6. 2013 13:54

      VH

      Re: Nemoc z povolání-prosím páju
      Abyste mohli dát výpověď podle § 52 d) ZP, v lékařském posudku poskytovatele pracovnělékařských sližeb musí být uvedeno, že zaměstnanec pro nemoc z povolání, která u něho byla zjištěna, nesmí dále konat dosavadní práci (totéž nutné pro převedení na jinou práci podle § 41 odst. 1 písm. b) ZP) = já tam tato slova nevidím, proto bych se snažila domluvit s lékařkou, ta by měla vybrat některý z možných závěrů lékařského posudku. Pokud jde o odstupné, záleží na tom, zda za nemoc z povolání odpovídá tento zaměstnavatel, nebo některý z předešlých. V případě, že se zaměstnavatel zcela ze své odpovědnosti vyviní, odstupné nenáleží. Já mám takovou zkušenost, že zpochybnit, že by se nejednalo o nemoc z povolání, je takřka nemožné, ale nutně nemusí odpovídat ten zaměstnavatel, u kterého zaměstnanec pracoval v době zjištění nemoci z povolání = hledá se v historii ten, který neunese důkazní beřmeno a Černý Petr padne na něho, ale to až u soudu.

    • 19. 6. 2013 14:40

      RenataH (neregistrovaný) 82.99.163.---

      Re: Nemoc z povolání-prosím páju
      Moc děkuji za vyčerpávající odpověď.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).