Hlavní navigace

Snížení mzdový výměr

  • (neregistrovaný) 195.191.204.---

    21. 6. 2013 8:28

    Dobrý den,

    mám otázku ohledně snížení pracovního výměru. Jistá společnost snižuje platy zaměstnancům. Mají podepsat nový mzdový výměr, se kterým však někteří nesouhlasí. V případě, že jej nepodepíšou, zaniká ihned pracovní poměr, anebo je třeba mít i přesto, že se nedohodnou, dvouměsíční výpovědní lhůtu? Pokud ano, je tato výpovědní lhůta se starým mzdovým výměrem?

    Děkuji za odpověď a přeji hezký den

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 21. 6. 2013 8:37

      xJ (neregistrovaný) 46.167.230.---

      Re: Snížení mzdový výměr
      Skončení PP nemůže nastat z důvodů nepodepsání mzdového výměru. Zaměstnavatel může mzdový výměr měnit i bez souhlasu zaměstnance a to, že mu to dá podepsat je pouze doklad o tom, že zaměstnance o této skutečnosti informoval. Tak že když nepodepíší, PP trvá dál a mzda bude vyplácena ve výši podle nového mzdového výměru.

      zákoník práce § 113 Sjednání, stanovení nebo určení mzdy
      1) Mzda se sjednává ve smlouvě nebo ji zaměstnavatel stanoví vnitřním předpisem anebo určuje mzdovým výměrem

      4) Zaměstnavatel je povinen v den nástupu do práce vydat zaměstnanci písemný mzdový výměr, který obsahuje údaje o způsobu odměňování, o termínu a místě výplaty mzdy, jestliže tyto údaje neobsahuje smlouva nebo vnitřní předpis. Dojde-li ke změně skutečností uvedených ve mzdovém výměru, je zaměstnavatel povinen tuto skutečnost zaměstnanci písemně oznámit, a to nejpozději v den, kdy změna nabývá účinnosti.

    • 21. 6. 2013 9:00

      Katka2 (neregistrovaný) 89.24.105.---

      Re: Snížení mzdový výměr
      Jen dodám, že když se zam-ci nelíbí tam za nových podmínek být, může buď ukončit PP dohodou k jakémukoliv dni (s tím musí zam-tel souhlasit), nebo může dát výpověď s normální VD, během VD za nové peníze.

    • 21. 6. 2013 9:08

      RenataH (neregistrovaný) 82.99.163.---

      Re: Snížení mzdový výměr
      A já ještě dodám, že nový mzdový výměr musí být zaměstnanci předložen ještě předtím, než nastane jeho účinnost. Nelze snižovat mzdu zpětně.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).