Hlavní navigace

Výplata mzdy

• (neregistrovaný) 194.228.32.---

21. 6. 2013 10:14

Dobrý den,
    chtěl bych poprosit o vyjádření. V mojí Pracovní smlouvě stojí: „Zaměstnavatel bude platit zaměstnanci po dobu trvání Pracovní smlouvy základní hrubou mzdu ve výši XX Kč měsíčně a variabilní částkou závislou na zákazníkem zaplacených dnech odpracovaných zaměstnancem u zákazníka. Mzda je splatná ve stanoveném výplatním termínu v následujícím kalendářním měsíci“. Zaměstnavatel pak určil, že variabilní část se vyplatí zaměstnanci po zaplacení faktury zákazníkem, nejdéle po 3 měsících fakturace (což nezdůvodnil). Rád bych se zeptal, zda formulace v Pracovní smlouvě znamená výplatu obou částí mzdy v měsíci (tak mi to bylo ústně řečeno před nástupem), nebo jestli má zaměstnavatel právo vyplatit variabilní část až po 3 měsících fakturace, protože toho využívá.
    Děkuji předem

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 21. 6. 2013 10:38

all (neregistrovaný) 46.227.168.---

Re: Výplata mzdy
      >Dobrý den,
      >chtěl bych poprosit o vyjádření. V mojí Pracovní
      >smlouvě stojí: „Zaměstnavatel bude platit zaměstnanci po
      >dobu trvání Pracovní smlouvy základní hrubou mzdu ve
      >výši XX Kč měsíčně a variabilní částkou závislou na
      >zákazníkem zaplacených dnech odpracovaných zaměstnancem u
      >zákazníka. Mzda je splatná ve stanoveném výplatním
      >termínu v následujícím kalendářním měsíci“. Zaměstnavatel
      >pak určil, že variabilní část se vyplatí zaměstnanci
      >po zaplacení faktury zákazníkem, nejdéle po 3 měsících
      >fakturace (což nezdůvodnil). Rád bych se zeptal, zda
      >formulace v Pracovní smlouvě znamená výplatu obou částí
      >mzdy v měsíci (tak mi to bylo ústně řečeno před
      >nástupem), nebo jestli má zaměstnavatel právo vyplatit
      >variabilní část až po 3 měsících fakturace, protože toho
      >využívá.
      >Děkuji předem

No jestliže máte uvedeno " závislou na
      >zákazníkem zaplacených dnech ", tak to dle mě znamená, že až zákazník zaplatí, vy dostanete variabilní částku. Těžko ji zaměstnavatel vyplatí dřív, než dostane zaplaceno od zákazníka.
      Ale počkejte si na vyjádření nějakého právníka.

• 21. 6. 2013 11:10

LiborK (neregistrovaný) 194.228.32.---

Děkuji za odpověď. Jde mi o to, jestliže zákazník zaplatí fakturu, zda by měl zaměstnavatel hned poté vyplatit variabilní část, nebo zda jej to opravňuje vyplatit ji až po 3 měsících od fakturace, což používá. Jako laikovi mi připadá, že si tím nějakou dobu podrží peníze a také si může regulovat kvartály pro výpočet průměrné mzdy (dovolená apod.)

• 21. 6. 2013 11:26

RenataH (neregistrovaný) 82.99.163.---

zásadní problém vidím v tom, že jste v pracovní smlouvě podepsal, že vám může vyplácet var.složku mzdy nejdéle po 3 měsících od fakturace. Při podpisu smlouvy jste s tím souhlasil, proto toho on nyní může zneužívat. On nedělá nic, s čím byste vy nesouhlasil. Snažte se s ním domluvit na změně prac.smlouvy.

• 21. 6. 2013 12:23

LiborK (neregistrovaný) 194.228.32.---

Dobrý den, já jsem nepodepsal v pracovní smlouvě, že zaměstnavatel může variabilní složku vyplácet po 3 měsících od fakturace. To on vydal jednostranně jako dodatečnou informaci, jak se budou variabilní složky vyplácet, a to za několik měsíců po podepsání prac. sml., aniž bychom pak něco podepisovali.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).