Hlavní navigace

Nemocenská a vyrovnání daně

  • (neregistrovaný) 94.113.156.---

    26. 6. 2013 19:20

    Dobrý den,
    syn pracuje jako řidič u soukromého přepravce. Celý únor a první týden v březnu byl nemocen-PN. Od sociálky již peníze dostal, ale od zaměstnavatele nikoliv a také nedostal vyrovnání daně. Má dvě děti a manželka pracuje teprve od září 2012. A zaměstnavatel slibuje a slibuje a slibuje, co s tím prosím? Mimochodem i výplata mu chodí později, než bylo domluveno a i natřikrát. Děkuji za odpověď. Jiřina

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 26. 6. 2013 19:28

      v.e.n.d.y.

      Re: nemocenská a vyrovnání daně
      Vím, že je to složité, ale syn může ukončit okamžitě pracovní poměr dle Zákoníku práce § 56 Okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnancem
      (1) Zaměstnanec může pracovní poměr okamžitě zrušit jen, jestliže,
      b) zaměstnavatel mu nevyplatil mzdu nebo plat nebo náhradu mzdy nebo platu anebo jakoukoli jejich část do 15 dnů po uplynutí období splatnosti (§ 141 odst. 1).
      (2) Zaměstnanci, který okamžitě zrušil pracovní poměr, přísluší od zaměstnavatele náhrada mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku za dobu, která odpovídá délce výpovědní doby. Pro účely náhrady mzdy nebo platu se použije § 67 odst. 3.
      ...ale bude se muset domáhat svých peněz pravděpodobně soudně.

    • 26. 6. 2013 20:36

      xJ (neregistrovaný) 46.167.230.---

      Re: nemocenská a vyrovnání daně
      Co se týká ročního zúčtování daně za rok 2012, tak může požádat zaměstnavatele o vystavení potvrzení o zdanitelných příjmech za rok 2012. Tam bude vyznačeno, jestli mu bylo roční zúčtování provedeno a s jakým případně výsledkem. Jestli mu provedeno nebylo, má možnost podat si daňové přiznání a případný přeplatek na dani mu vrátí FÚ. Jestli mu ale provedeno bylo a jenom mu zaměstnavatel přeplatek nevrátil, tak je to stejný případ, jako když mu nevyplatil mzdu a musí to vymáhat na zaměstnavateli.

    • 27. 6. 2013 11:01

      eko (neregistrovaný) 193.85.153.---

      Re: nemocenská a vyrovnání daně
      a pokud manželka pracovala až od 9/12 a neměla celkový příjem více jak 68.000 ( mzda + nemoc+ mateřská+podpora+důchod), tak si může uplatnit ještě i odpočet na menželku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).