Hlavní navigace

Zálohy na energie, DPH, postup ???

  • (neregistrovaný)

    27. 6. 2013 13:45

    Prosím o doporučení postupu:

    mám malou firmu, která se zabývá pronájmem prostor. Od dodavatele si prostor pronajímá a odběrateli ho dále podnajímá. Toto je hlavní činnost, ničím jiným se prakticky nezabývá. Každý měsíc tato firma hradí dodavateli jak nájemné, tak zálohy. Nájemné účtuji rovnou do nákladů vč.DPH, následně je to v přiznání DPH. 518,343/321. To se dělá hned, protože je to nájemné hned plněné. Ale co ty zálohy? Nic jiného se tu v dodavatelích nevede, jen tento nájem a služby. Nájem mi je jasný. Ale u záloh jsem v podstatě zvolila stejný postup. Studovala jsem materiály a většinou se uvádí postup jako s klasickou zálohovou fakturou, s užitím účtu 314 a neuplatněním DPH; do nákladů až po vystavení vyúčtování záloh, stejně jako uplatnění onoho DPH. Takže nejdříve úhrada 314/221 a po vyúčtování 518,343/321 s 321/314 (teď neřeším přeplatek či nedoplatek). Je velký problém, když jsem zvolila ´jednodušší´ postup v účtování, že při každé úhradě zálohy účtuji hned 518,343/321 s uplatněním DPH (samozřejmě při vyúčtování toto DPH ze záloh by uplatňováno již nebylo)? Už to mám bohužel takto zavedené, bohužel i jedno přiznání DPH, kde tam to DPH ze zálohy uplatňuji. Je to velký problém, pokud je to účetnictví ´malé´ a nic jiného tam v podstatě není? Můžu být ´výjimka´? Děkuji a všechny zde zdravím. Martina K.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).