Hlavní navigace

Maturita - odpočet daně, ZP

  • (neregistrovaný) 193.179.168.---

    29. 6. 2013 12:26

    Dobrý den, syn odmaturoval v květnu, v červnu dostal vysvědčení. nebude přes léto pracovat, ale nebyl přijat ani na VŠ. mohu si na něj dále uplatňovat odpočet za nezletilého do 31.8. 2013 ? jak se ZP - musí se registrovat u pojištovny - od kdy bude platit ZP ? má význam registrace na ÚP ?
    děkuji za pomoc.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 29. 6. 2013 13:41

      v.e.n.d.y.

      Re: maturita - odpočet daně, ZP
      Prázdniny patří ještě k době studia, pokud dítě nebude CELÝ měsíc pracovat nebo hlášen na UP. Pak máte nárok na slevu na dítě a nemusí platit zdravotní pojištění. Takže doporučení - hlásit se na UP až v září, pak za něj bude plati ZP stát.

    • 29. 6. 2013 14:19

      xJ (neregistrovaný) 46.167.230.---

      Re: maturita - odpočet daně, ZP
      pracovat může, ale nesmí se jednat o zaměstnání, které je nemocensky pojištěné a na ÚP hlášený být může, ale nesmí pobírat podporu v nezaměstnanosti nebo rekvalifikaci
      zákon o státní sociální podpoře § 13
      odst.2) Za soustavnou přípravu dítěte na budoucí povolání na střední škole se považuje také
      c) doba školních prázdnin bezprostředně navazujících na skončení studia nebo dobu uvedenou v písmenu b), není-li dále stanoveno jinak.
      písm.b)doba od úspěšného vykonání závěrečné nebo maturitní zkoušky, je-li tato zkouška konána v květnu nebo červnu, do konce období školního vyučování školního roku,44) v němž byla taková zkouška konána; to platí též, bylo-li v květnu nebo červnu konáno absolutorium,
      Dobu školních prázdnin uvedenou v odstavci 2 písm. c) nelze považovat za soustavnou přípravu dítěte na budoucí povolání na střední škole, jestliže
      a) dítě vykonávalo po celý kalendářní měsíc výdělečnou činnost podle § 10,
      b) dítě mělo po celý kalendářní měsíc nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo podporu při rekvalifikaci,4)
      c) výdělečná činnost uvedená v písmenu a) a nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo podporu při rekvalifikaci uvedený v písmenu b) na sebe v průběhu kalendářního měsíce navazují tak, že trvají po celý kalendářní měsíc,

      § 10 Výdělečná činnost
      Výdělečnou činností se rozumí činnost
      a) v České republice, která zakládá účast na nemocenském pojištění,

    • 29. 6. 2013 14:25

      bursinka (neregistrovaný) 193.179.168.---

      Re: maturita - odpočet daně, ZP
      moc děkuji za odpověď.
      a jak je to u ukončeného vysokoškoláka - v červnu měl promoci a dále nebude studovat - platí, že ještě červenec lze uplatnit odpočet, pokud celý měsíc nepracuje ? a ZP pak platí od srpna ?
      díky moc.

    • 29. 6. 2013 15:31

      xJ (neregistrovaný) 46.167.230.---

      Re: maturita - odpočet daně, ZP
      Za soustavnou přípravu dítěte na budoucí povolání se považuje také
      kalendářní měsíc, v němž dítě ukončilo řádně studium na vysoké škole, a dále kalendářní měsíc následující po kalendářním měsíci, v němž dítě ukončilo řádně studium na vysoké škole, pokud dítě nevykonává po celý tento měsíc výdělečnou činnost podle § 10 ani nemá po celý kalendářní měsíc nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo podporu při rekvalifikaci

    • 29. 6. 2013 22:37

      Kara (neregistrovaný) 80.90.128.---

      Re: maturita - odpočet daně, ZP
      U VŠ je důležitý měsíc, ve kterém složil státnice, ne kdy měl promoci. Je studentem ještě 1 měsíc po měsíci, ve kterém složil státnice, pokud v tomto měsíci neměl od prvního do posledního dne pojištěný příjem ani nepobíral podporu. Takže jestli složil státnice v červnu, posuzuje se červenec. Jestli je složil v květnu, posuzuje se červen.

    • 30. 6. 2013 8:12

      bursinka (neregistrovaný) 193.179.168.---

      Re: maturita - odpočet daně, ZP
      moc vám všem děkuji za rychlé a přesné informace.
      velmi si toho vážím.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).