Hlavní navigace

nástup po nemocenské

  • (neregistrovaný) 82.209.18.---

    1. 7. 2013 12:34

    Dobrý den, prosím, poraďte mi.

    Máme zaměstnankyni dost často na nemocenské, protože vykonávala funkci asistentky ředitele, ředitel již nechtěl, aby měl neustále nějaké komplikace a také s ní nebyl spokojen.
    Když nastoupila opět nemocenskou vloni od srpna, rozhodl se a od prosince obsadil její místo jinou zaměstnankyní a dělá práci kumulovanou - funguje to.
    Původní asistentka se nyní po roce chce vrátit.
    Její místo již volné není, žádá práci dle své kvalifikace. Tu nemáme, resp. by tu byla možnost, ale na tuto nechce přistoupit.
    Mohu dát výpověď pro nadbytečnost?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 1. 7. 2013 12:46

      all (neregistrovaný) 46.227.168.---

      Re: nástup po nemocenské
      No pokud proběhla organizační změna, při které jste její místo zrušili a vytvořili nové - kumulované, tak výpověď pro nadbytečnost dát můžete. Pokud tato změna neproběhla, tak nemůžete, musíte jí přidělovat práci dle pracovní smlouvy.

    • 1. 7. 2013 13:16

      Ivka 1 (neregistrovaný) 82.209.18.---

      Re: nástup po nemocenské
      No právě, ale mám toto
      stanovisko právníků:
      ustanovení § 52 písm. cú zákoníku práce zní:
      Zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď stane-li se zaměstnanec nadbytečným vzhledem k rozhodnutí zaměstnavatele nebo příslušného orgánu o změně jeho úkolů, technického vybavení, o snížení stavu zaměstnanců za účelem zvýšení efektivnosti práce nebo o jiných organizačních změnách.
      Není tak nutno zrušit místo. Zaměstnanec se stane nadbytečným, neboť na jedno místo připadnou dva zaměstnanci. Rozhodnutím zaměstnavatele o nadbytečnosti pak bude vybrán jeden z nich, který půjde „z kola ven“.

    • 1. 7. 2013 13:32

      all (neregistrovaný) 46.227.168.---

      Re: nástup po nemocenské
      A jak můžou jen tak připadnout na jedno místo 2 zaměstnanci ? Přece buď musí proběhnout změna - tedy zrušení nebo přejmenování funkce z důvodu kumulace prací nebo ne. To, že na její místo vzal někoho jiného, kdo práci koná lépe ještě není důvodem k nadbytečnosti. Nadbytečný přece někdo může být jen v případě, že jeho místo bylo zrušeno. Zkuste se podívat zde do historie VH to tu několikrát rozebírala.

    • 1. 7. 2013 13:41

      VH

      Re: nástup po nemocenské
      >>>>Dobrý den, prosím, poraďte mi.
      >>>>
      >>>>Máme zaměstnankyni dost často na nemocenské, protože
      >>>>vykonávala funkci asistentky ředitele, ředitel již
      >>>>nechtěl, aby měl neustále nějaké komplikace a také s
      >>>>ní
      >>>>nebyl spokojen.
      >>>>Když nastoupila opět nemocenskou vloni od srpna,
      >>>>rozhodl se a od prosince obsadil její místo jinou
      >>>>zaměstnankyní a dělá práci kumulovanou - funguje to.
      >>>>Původní asistentka se nyní po roce chce vrátit.
      >>>>Její místo již volné není, žádá práci dle své
      >>>>kvalifikace. Tu nemáme, resp. by tu byla možnost, ale
      >>>>na tuto
      >>>>nechce přistoupit.
      >>>>Mohu dát výpověď pro nadbytečnost?
      >>>
      >>>No pokud proběhla organizační změna, při které jste
      >>>její místo zrušili a vytvořili nové - kumulované, tak
      >>>výpověď pro nadbytečnost dát můžete. Pokud tato změna
      >>>neproběhla, tak nemůžete, musíte jí přidělovat práci
      >>>dle
      >>>pracovní smlouvy.
      >>
      >>No právě, ale mám toto
      >>stanovisko právníků:

      >

      Zaměstnavatel rozhoduje o zrušení pracovního místa, čímž se zaměstnanec v důsledku tohoto rozhodnutí stává nadbytečným (=nadbytečnost je až důsledek rozhodnutí zaměstnavatele). V tomto případě je to trochu složitější, protože došlo "ke kumulaci prací". nevím přesně, co si mám pod tím představit,možná byla zrušena část pracovního místa asistentky (podle judikatury tento postup možný je) a druhá část byla spojena s jiným, již existujícím pracovním místem. Tazatel/ka by musel/a napsat víc, jak to je.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).