Hlavní navigace

Rozvaha v pl.rozsahu-jen neodeps.majetek

• (neregistrovaný) 62.168.11.---

4. 7. 2013 10:17

Dobrý den,

prosím o Váš názor. Máme odloženou povinnost podat DPPO za rok 2012. Auditoři nám do rozvahy uvedli pouze zůstatkové ceny majetku, který ještě nebyl zcela odepsán. Tzn. že Brutto aktiva a výše oprávek neodpovídají skutečnosti, jelikož většina majetku je již odepsána, rozdíl činí oproti našemu účetnictví až 55 mil., který uvádíme na majetkových účtech a oprávkách. Netto hodnota aktiv souhlasí. Argumentem auditorů je: "
    Domníváme se, že hodnoty uvedené v rozvaze jsou správné, protože ZR jsou uvedeny netto hodnoty a ne brutto a oprávky. Chápeme, že v účetnictví je to zaúčtováno brutto a oprávky. To tak může zůstat. Tato situace vznikla v důsledku ocenění majetku znalcem, protože znalec oceňuje majetek v netto hodnotě."
    Je tento postup správný? Nikdy jsem se s tímto postupem nesetkala. Vždy odpovídalo brutto a korekce aktiv našemu účetnictví.

Děkuji za opověď.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 4. 7. 2013 11:43

VeronikaKA (neregistrovaný) 80.90.129.---

Re: Rozvaha v pl.rozsahu-jen neodeps.maj
      tak to slyším poprvé a to mám také audit....

• 4. 7. 2013 12:17

VeronikaKA (neregistrovaný) 80.90.129.---

A u Vás se splácel vklad vložením majetku, který byl oceněn znalcem?

• 4. 7. 2013 12:38

Daniela K. (neregistrovaný) 217.69.98.---

Účetnictví se vede v tzv. "historických" cenách a konečný stav by měl věrně a poctivě zobrazovat stav vedeného účetnictví. Pokud z nějakého důvodu došlo k novému ocenění znalcem (např. se plánuje následný prodej majetku, za podstatně nižší ceny, než jsou uvedené v účetnictví), slouží ke správnému zaúčtování stavu jiné nástroje, pomocí kterých by se toto snížení hodnoty majetku oproti ocenění v účetnictví zobrazilo. Ale s postupem, že se neuvedou pořizovací ceny a oprávky v Rozvaze u odepsaného, ale dosud nevyřazeného majetku jsem se také ještě nesetkala. Rozumím sice tomu, co tím auditoři míní, ale dle mě se to takhle nedá dle platné legislativy udělat. A určite musí být rozdíl mezi cenou vedenou v účetnictví a cenou zjištěnou znaleckým posudkem, která zobrazuje skutečný stav u odepsaného majetku, popsán v Příloze k ÚZ.

• 4. 7. 2013 14:03

Lenisek (neregistrovaný) 94.112.245.---

>>>Dobrý den,
      >>>prosím o Váš názor. Máme odloženou povinnost podat
      >>>DPPO za rok 2012. Auditoři nám do rozvahy uvedli

>>tak to slyším poprvé a to mám také audit....

>Účetnictví se vede v tzv. "historických" cenách a
      >konečný stav by měl věrně a poctivě zobrazovat stav
      >vedeného účetnictví. Pokud z nějakého důvodu došlo k novému
      >ocenění znalcem (např. se plánuje následný prodej
      >majetku, za podstatně nižší ceny, než jsou uvedené v
      >účetnictví), slouží ke správnému zaúčtování stavu jiné
      >nástroje, pomocí kterých by se toto snížení hodnoty
      >majetku oproti ocenění v účetnictví zobrazilo. Ale s
      >postupem, že se neuvedou pořizovací ceny a oprávky v Rozvaze
      >u odepsaného, ale dosud nevyřazeného majetku jsem se
      >také ještě nesetkala. Rozumím sice tomu, co tím
      >auditoři míní, ale dle mě se to takhle nedá dle platné
      >legislativy udělat. A určite musí být rozdíl mezi cenou
      >vedenou v účetnictví a cenou zjištěnou znaleckým posudkem,
      >která zobrazuje skutečný stav u odepsaného majetku,
      >popsán v Příloze k ÚZ.

Moc děkuji za odpovědi. V roce 2011 jsme nakoupili část podniku, kde byl na základě znaleckého posudku zaúčtován oceňovací rozdíl k nabitému majetku. Auditoři ale vyloučili veškerý majetek, i který společnost nakoupila v pořizovacích cenách před několika lety a už jej odepsala. V Příloze o ÚZ žádný komentář k rozdílnému zobrazení v rozvaze nenapsala. Spíše naopak mě zaskočila věta, že DM je evidován v pořizovacích cenách. To platí jen ale u neodepsaného majektu, který ještě má zůstatkovou hodnotu. Pokud byl odepsán, nezobrazuje se v rozvaze vůbec.

• 4. 7. 2013 14:24

Daniela K. (neregistrovaný) 217.69.98.---

Inventarizace majetku k rozvahovému dni zahrnuje odepsaný, ale dosud nevyřazený majetek? Pokud s výsledkem auditu nesouhlasíte, musí to řešit s auditory někdo odpovědný za provedení auditu ve vaší společnosti.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).