Hlavní navigace

OT Nárok OSVČ na podporu

• (neregistrovaný) 79.141.245.---

8. 7. 2013 17:26

Dobrý den, od 1.7. 2013 jsem si přerušila živnost. Za poslední dva roky byl můj ŽL aktivní takto: 1.4.2012-15.6.2012; 15.10.2012-30.6.2013. (před tím jsem žila 10 let v zahraničí). Snažila jsem se s předstihem na ÚP zjistit, zda budu mít nárok na podporu. Z ÚP v Jihlavě se mi dostalo odpovědi, že rozhodující je počet zaplacených záloh na OSSZ za poslední dva roky. Těch záloh musí být 12, což splňuji. (6 mám za rok 2012 a 6 za rok 2013) Živnost jsem od 1.7. přerušila a zaregistrovala se tedy na ÚP. Ten samý den mi volala úřednice ze stejného ÚP a řekla, že si myslí, že mi jeden měsíc chybí (na základě údajů o aktivním ŽL) a tudíž nemám na podporu nárok. Teď musím čekat do 15.7., kdy mám sjednanou schůzku na ÚP, a teprve tam se mi dostane odpovědi, zda podporu dostanu, či ne. Zaráží mě, že jsem ze stejného úřadu, ze stejného referátu dostala dvě rozdílné informace, proto se teď snažím zjistit, jak to doopravdy je. Záloh mám opravdu zaplaceno 12, ale počítají se přesně i odpracované dny? Dokážete, prosím, někdo z výše uvedených údajů zjistit, zda mám nárok na podporu, či nikoli? Předem děkuji za odpověď.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 8. 7. 2013 19:42

xJ (neregistrovaný) 46.167.230.---

Re: OT Nárok OSVČ na podporu
      V každém případě musíte na ÚP donést potrvzení od OSSZ o době výkonu samostatné výdělečné činnosti a o době důchodového pojištění v rozhodném období, popř. o vyplacených dávkách nemocenského pojištění. Součástí tohoto potvrzení je i údaj o výši vyměřovacího základu OSVČ pro placení pojistného za poslední zúčtovaný kalendářní rok, za který bylo uhrazeno pojistné, který je rozhodný pro výpočet výše podpory v nezaměstnanosti.
      Podle toho potom na ÚP zjistí, jestli máte nárok a na kolik.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).