Hlavní navigace

Pracovní úraz - zam-tel ho nechce uznat

• (neregistrovaný) 89.203.143.---

9. 7. 2013 15:23

Dobrý den. Prosím o radu, jak postupovat. Při výkonu práce sváření nerezových kovů jsem se dotknul rozžhavené trubky a spálil si kůži na ruce mezi palcem a ukazovákem levé ruky. Nikomu jsem to nehlásil, protože jsem si myslel, že se to samo "vsákne". Do rána se mi však rána nafoukla, praskla a začala hnisat. Jel jsem tedy do zaměstnání a nahlásil zásupci vedoucího (vedoucí v té době byl na dovolené), že to mám jako pracovní úraz a požadoval jsem zapsání do knihy úrazů - zástupce uznal, že rána hnisá a že se s ní nedá vykonávat práce svářeče. Následně jsem jel k lékaři na ošetření. Lékař mi vystavil DPN s vyznačením pracovního úrazu. Vedoucí mi po návratu z jeho dovolené volal, že to jako pracovní úraz neuzná, že mi dá neplacené volno. Prý u toho nebyly svědci a kdoví jak se mi to prý stalo. Vůbec nevím jak postupovat - vedoucí volal i mému ošetřujícímu lékaři, který mi řekl, že se nemám dát - ale jak se můžu bránit, když zástupce vedoucího to do knihy úrazů údajně nazapsal (nemůžu si to ověřit - jestli vytrhli list anebo zda to skutečně nezapsal). Lékař řekl, že léčení vypadá tak na tři týdny. Vedoucí mi volá denně, že mám okamžitě nastoupit do práce a vyhrožuje vyhazovem apod.... Prosím, jak se můžu bránit? Může skutečně pracovní úraz neuznat??? Moc předem děkuji.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 9. 7. 2013 15:47

xJ (neregistrovaný) 46.167.230.---

Re: Pracovní úraz - zam-tel ho nechce uz
      Vaší chybou bylo, že jste ihned po úrazu toto nenahlásil zaměstnavateli a netrval na tom, aby to bylo zapsáno do knihy úrazů.
      Máte nějaké svědky na to, že se vám to stalo v práci a jsou opřípadně ochotni toto potvrdit? Neporušil jste předpisy o bezpečnosti práce, když jste neměl ochranné pomůcky?
      V každém případě ale i kdyby toto neuznal jako pracovní úraz, máte vystavenou pracovní neschopnost a máte nárok na náhradu mzdy v době prvních 21 dnů nemoci od zaměstnavatele a po 21 dnech na nemocenské dávky.

• 9. 7. 2013 16:14

LB (neregistrovaný) 89.203.143.---

Svědky v okamžiku popálení nemám, protože jsem práci vykonával sám. Bezpečnost práce jsem neporušil, jelikož tenká trubka se v rukavicích svařovat nedá. Věřil jsem zástupci vedoucího, který zranění viděl, že úraz zapíše do knihy úrazů. Všeho jsem si vědomý, jen jsem se chtěl s vámi zkušenými poradit, zda se dá v tomto případě nějak bránit.

• 9. 7. 2013 17:58

xJ (neregistrovaný) 46.167.230.---

no, já se obávám, že když nebyl žádný svědek a to nejenom že by vás přímo viděl, ale ani jste bezprostředně po úrazu nikomu nic neřekl, těžko budete dokazovat, že se vám to opravdu stalo v pracovní době

• 9. 7. 2013 23:54

P.C. (neregistrovaný) 84.242.91.---

Jak v práci přišli na neplacené volno, když existuje DPN?
      Budou-li v práci neoblomní, obraťte se na odbory, ty by měly pomoci. Rovněž ošetřující lékař by mohl potvrdit pravděpodobnou dobu vzniku úrazu.

• 10. 7. 2013 5:37

xy5

lékař sice může potvrdit pravděp. dobu vzniku úrazu,ale to ještě nedokládá, že se mu ten úraz stal v práci - mohl se mu stát kdekoliv jinde, takže když nenahlásil zam-teli včas, že se mu stal PÚ a navíc nemá svědky, těžko to bude obhajovat, že se mu PÚ stal
      to, že lékař zaškrtne na neschopence kolonku PÚ ještě neznamená automaticky, že se o PÚ opravdu jedná
      pokud doložíte v práci neschopenku, tak tu Vám musí zaměstnavatel platit , tzn. 1. 21 KD on a poté se předá na OSSZ a budou Vám peníze zasílány odsud (tedy za předpokladu, že bude tak dlouho neschopenka trvat)
      v žádném případě nemůže zam-tel jen tak stopit neschopenku a říci, že Vám na tu dobu uděluje neplac. volno - navíc neplac. volno nesmí zam-tel nařídit čerpat, o to byste musel jedině požádat a pak dát ke schválení zam-teli. Takže v tomto příp. je to nesmysl, když máte neschopenku.

• 10. 7. 2013 13:19

Lenka F (neregistrovaný) 90.180.49.---

Zápis v knize úrazů má vždy podepsat také zraněný zaměstnanec (jestliže je toho schopen). Vaše chyba byla, že jste vše nechal na zástupci vedoucího a netrval na podpisu. Jinak vše už Vám vysvětlili v předchozích odpovědích.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).