Hlavní navigace

Upozornění na možnost výpovědi

  • (neregistrovaný) 109.80.128.---

    10. 7. 2013 12:08

    Dobrý den, kolegině dostala upozorněnní na možnost výpovědi podle § 52g) Za pozdní zpracování akce. Termín však nedostala a dodala vše 2. měsíce před akcí a za toto jí bylo dáno upozornění. Prostě se jí jen, chtějí zbavit. Moc nerozumím výkladu v § 52g) jsou-li dány důvody, pro které by s ním zaměstnavatel mohl okamžitě zrušit PP. Jak si tuto větu v zákoně vyložit? Mohli by jí dát i okamžité zrušení PP podle tohoto § 52g) ? Myslím si, že je tam výpovědní lhůta 2. měsíců ne? Moc děkuji za Vaše odpovědi.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).