Hlavní navigace

Storno nebo opravný daňový doklad

• (neregistrovaný) 193.179.72.---

17. 7. 2013 10:33

Dobrý den, prosím moc o radu. Naše fakturantka vystavila fakturu na částku 3.065 Kč. S touto částkou fakturu odeslala dané firmě.

Dodatečně do faktury vložila cenu za paletu a faktura se navýšila na 3.220 Kč. Paleta však neměla být do faktury doúčtována a platí faktura původní na 3.065 Kč, kterou původně poslala. Již ale bylo odvedeno DPH a my chybu zjistili.

Jak opravit ? Opravný daňový doklad nám druhá strana nepotvrdí, protože ani nemá důvod si ho účtovat. Má fakturu od nás ve sprváném provedení. My ale odvedli vyšší DPH. Udělat částečné storno faktury ??? a s jakým zdanitelným plněním ? Dát plnění toho původního měsíce nebo dnešní datum ???

Děkuji moc za rady.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 17. 7. 2013 10:49

Daniela K. (neregistrovaný) 217.69.98.---

Re: Storno nebo opravný daňový doklad
      Vy jste udělali chybu. Správně byste měli vystavit ODD a dodatečným přiznáním za zd.období, ve kterém se uskutečnilo původní plnění, si DPH vzít zpět. Opravu máte provést ke dni, kdy je předpoklad, že odběratel by obdržel ODD. Ale při tak malé částce mi nejjednodušší přijde, nechat to být a z hlediska DPH nic neopravovat. Z hlediska daně z příjmů, provést účetní storno, tak aby vám souhlasila FP a množství palet.

• 18. 7. 2013 7:38

Dobešová (neregistrovaný) 193.179.72.---

Děkuji za pomoc. Jen ještě dotaz. Pokud je chyba na naší straně a my odvedeme vyšší DPH finančnímu úřadu, musíme vystavovat opravné daňové doklady a uplatňovat si zpět své DPH nebo stačí jen storna těch rozdílů. My šidíme sebe, nebo finanční úřad. Při kontrole je chyba, pokud si své DPH neuplatním opravným daňovým dokladem ???

• 18. 7. 2013 10:41

Při vaší chybě, kdy jste odvedli na DPH více, než jste měli, jste oprávněni, ne povinni, vystavit ODD a jen dodatečným přiznáním si navíc odvedené DPH můžete vzít při svém omylu zpět. Když na omylem odvedené DPH nevystavíte ODD a dodatečným př. si DPH nevyžádáte zpět, není to chyba, jen o ty peníze přijdete. Chyba by byla, kdybyste sice vystavili ODD dle §43 ZDPH na svůj omyl, ale vyžádali si DPH zpět v řádném přiznání za další zdaňovcí období. Při kontrole by vám takto vrácené DPH nemuselo být zvláště u větších částek ze strany FÚ uznáno.

• 18. 7. 2013 11:10

Pokud protistrana požaduje s mé strany opravu opravným daňovým dokladem, to znamená např. měla být naúčtována nižší cena za zboží, opravný daňový doklad vystavím, aby si protistranna mohla uplatnit nižší odpočet na DPH. Mám současně povinnost tento opravný daňový doklad zahrnout do daňového přiznání ??? Ať už dodatečného nebo současného ?

Nemohu pouze vystavit opravný doklad, aby mi souhlasil základ na daň z příjmu, ale současně se ošidit a nezahrout ho do dph ?

• 18. 7. 2013 11:24

Ano, můžete. Jen pozn.: V prvním dotazu jste psala, že vám odběratel ODD nepotvrdí, nyní, že ho na vás požaduje...
      Ale zpět k dotazu. Když vystavíte ODD a nezahrnete ho do přiznání k DPH, nebude vám souhlasit účet 343. Musíte na to pamatovat při účtování a celý ODD zaúčtovat -311/-6.. Hezký den.

• 18. 7. 2013 11:32

Děkuji za rady, hodně jste mi pomohla.

• 18. 7. 2013 11:32

Děkuji za rady, hodně jste mi pomohla.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).