Hlavní navigace

Krácení nemocenského

  • (neregistrovaný) 88.102.141.---

    18. 7. 2013 8:55

    Dobrý den,

    chtěla jsem se zeptat, jak je to v případě, když dojde k porušení léčebného režimu zaměstnance? Dočetla jsem se, že mu může být zkrácena nebo odejmuta náhrada mzdy a dokonce i udělena pokuta, to vše od OSSZ. Je však možné, aby mu náhradu mzdy zkrátil či odejmul i zaměstnavatel, pokud by k porušení léčebného režimu došlo v prvních 21 dnech? A pokud ano, je výše zkrácení plně v kompetenci zaměstnavatele, nebo je pevně stanovená částka?

    Děkuji za odpověď, zkoušela jsem hledat všude možně, ale přesné odpovědi jsem se nedohledala. Děkuji.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 18. 7. 2013 9:00

      RenataH (neregistrovaný) 82.99.163.---

      Re: Krácení nemocenského
      §192 odst. 5 ZP
      Zaměstnavatel není oprávněn kontrolovat dodržování léčebného režimu, ten kontroluje pouze dodržování režimu práce neschopného, tj. zda je doma. Pevně stanovena částka není, záleží na rozhodnutí zaměstnavatele. Pokuta od OSSZ ? Za porušení léč.režimu ? O tom jsem v životě neslyšela, pochybuji, že to jde.

    • 18. 7. 2013 9:01

      iva. (neregistrovaný) 89.24.108.---

      Re: Krácení nemocenského
      Především - zaměstnavatel není oprávněn kontrolovat dodržování léčebného režimu - a ani by to nešlo, neboť mu není známa diagnóza.
      Zaměstnavatel může kontrolovat dodržování REŽIMU DOČASNĚ PRÁCE NESCHOPNÉHO POJIŠTĚNCE a to co do rozsahu dodržování povolených vycházek a zdržování se v místě na DPN uvedeném (§192 odst. 6 ZP)
      Co se týká snížení náhrady mzdy, nehledala jsete v § 192 ZP - tam to totiž je - odst. 5. výše krácení, případně zcela odejmutí je v kompetenci zaměstnavatele a podmínky je vhodné stanovit vnitřním předpisem.

    • 18. 7. 2013 9:07

      Elis A. (neregistrovaný) 88.102.141.---

      Re: Krácení nemocenského
      Děkuji Vám za odpvědi,
      našla jsem si viz. níže na portal.gov.cz a to mě trochu zmátlo. Děkuji Vám za vysvětlení.
      Jaké sankce mohou být uplatněny v případě nedodržení povinností
      V případě porušení povinností stanovených zákonem (např. v souvislosti s porušením léčebného režimu) může být pojištěnci:
      nemocenské dočasně kráceno nebo odňato (až na dobu 100 kalendářních dnů ode dne porušení), pokud bylo nemocenské již vyplaceno, lze ho vymáhat zpět jako přeplatek,
      uložena pokuta do výše 20 000 Kč.
      O krácení či odejmutí dávky rozhoduje OSSZ/ PSSZ/ MSSZ.
      V případě, že dávka byla vyplacena neprávem, jste povinni přeplatek vrátit.

    • 18. 7. 2013 9:56

      all (neregistrovaný) 46.227.168.---

      Re: Krácení nemocenského
      Musíte totiž rozlišovat mezi náhradou mzdy - platí zaměstnavatel a nemocenským - platí OSSZ.

    • 18. 7. 2013 10:27

      all (neregistrovaný) 46.227.168.---

      Re: Krácení nemocenského
      Není zač. On totiž každý má právo krátit jen to, co sám vyplácí, čili každý jinak a za jiných podmínek.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).