Hlavní navigace

Rozdělení zisku - solidární daň

 • (neregistrovaný) 109.72.1.---

  22. 7. 2013 15:53

  Dobrý den,
  chtěla bych poprosit o radu. Společník a jednatel s.r.o. v jedné osobě, zároveň zaměstnanec - pobírá mzdu. K tomu by si chtěl v letošním roce rozdělit zisk minulých let. Jeho mzda je cca 100 000,- měsíčně, tj. je pod hranicí "solidární daně". Pokud si ale vyplatí nerozdělený zisk z minulých let (samozřejmě odvede srážkovou daň), zahrnují se tyto příjmy (rozdělený zisk) do příjmů rozhodujíích pro solidární daň? A bude muset podávat daňové přiznání? Předem děkuji za rady. Klára K.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 22. 7. 2013 16:32

   Vlad

   Re: Rozdělení zisku - solidární daň
   Rozdělení zisku milionářské dani nepodléhá (tedy zatím). Z titulu rozdělení zisku není nutné podávat vlastní daňové přiznání, protože srážkovou daň už odvedla firma (a po uplynutí roku ji také přizná berňáku).
   A mimochodem - to kvůli rozdělení zisku budete dělat mimořádnou účetní závěrku, nebo jste ještě řádnou neschválili?

  • 23. 7. 2013 16:19

   Klára K. (neregistrovaný) 109.72.1.---

   Re: Rozdělení zisku - solidární daň
   Teď nějak nechápu, proč bychom měli dělat mimořádnou účetní závěrku - něco mi uniklo? Zisk máme na účtě "nerozdělený zisk", pokud si ho chce společník vyplatit- rozdělit, musím dělat mimořádnou účetní závěrku? Já myslela, že stačí, když udělám zápis - rozhodnutí společníka a je to. Můžu tedy ještě poprosit o vysvětlení? Předem moc děkuji, pane Vladimíre.

  • 23. 7. 2013 16:25

   Vlad

   Re: Rozdělení zisku - solidární daň
   Už se to tady v minulosti probíralo - zkuste vyhledávač. Existuje jakési rozhodnutí Nejvyššího soudu (číslo si nepamatuji), které tvrdí, že rozdělit zisk lze pouze na valné hromadě schvalující účetní závěrku. Pozdější rozhodnutí o rozdělení zisku je neplatné, protože v té době se situace firmy mohla změnit. Proto, pokud nebylo rozhodnuto o rozdělení zisku současně se schválením závěrky, je nutné udělat závěrku novou - mimořádnou.

  • 23. 7. 2013 17:46

   Klára K. (neregistrovaný) 109.72.1.---

   Re: Rozdělení zisku - solidární daň
   A pokud je to nerozdělený zisk z např. roku 2000 až 2010? Rozhodnutím společníka byl ponechán jako nerozdělený. Tzn. nyní, když si ho chce vyplatit, musí ďělat mimořádnou závěrku nebo počkat, až bude schvalovat letošní závěrku? Předem děkuji za odpověď. Klára K.

  • 23. 7. 2013 17:48

   Vlad

   Re: Rozdělení zisku - solidární daň
   Ano - teoreticky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).