Hlavní navigace

Příjmy z pronájmu

 • (neregistrovaný)

  22. 2. 2012 8:46

  Pronajímáme s manželem část bytových a nebytových prostor firmě. V katastru nemov. máme zapsáno podíl  1/2 na manžela a 1/2na mne (nabyto před svatbou), ale nebytové prostory byly postaveny až po svatbě což by mělo patřit do spol. jmění manželů. Může zdanit příjmy z pronájmu jen jeden z nás a výdaje paušálem 30%? Pokud budeme muset zdanovat oba je možné taky paušálem každý 30%?
           děkuji

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 25. 2. 2012 15:42

   bez přezdívky

   Dobrý den,

   v tomto případě bude nutné nejprve vyřešit vlastnický vztah k předmětu pronájmu a rozhodnout, zda celý předmět pronájmu (např. dům s bytovými a nebytovými prostory) je v podílovém či bezpodílovém spoluvlastnictví (společném jmění manželů), resp. zda jednotlivé části domu (byty a nebytové prostory) mají odlišný vlastnický režim. Z toho totiž bude vyplývat i způsob zdanění. Podle ustanovení § 9 odst. 2 zákona o daních z příjmů platí, že příjmy z pronájmu plynoucí manželům z bezpodílového spoluvlastnictví (společného jmění manželů), se zdaňují pouze u jednoho z nich (libovolně dle Vaší volby). Pozor jen na výkladový pokyn GFŘ D-6, který k tomu stanoví, že jeden z manželů zdaňuje v daném roce příjmy ze všech pronajímaných nemovitostí.

   Pokud bude nemovitost v podílovém spoluvlastnictví, platí ustanovení § 11 zákona o daních z příjmů, tj. příjmy si rozdělíte podle spoluvlastnických podílů a budete moci uplatnit 30% paušální výdaje.

   Hezký den.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).