Hlavní navigace

Výplata zisku

  • (neregistrovaný)

    30. 7. 2013 9:24

    Dobrý den,
    29.7.2013 schválila valná hromada výplatu podílu na zisku s.r.o..
    Nerozdělený zisk minulých let.
    Bude to tak správně?
    428/364 6 mil. předpis zaúč.29.7.2013
    364/342 předpis 900 000,00 15%
    342/221 300 000,00 úhrada v srpnu
    342 221 300 000,00 úhrada v září
    342/221 300 000,00 úhrada v říjnu
    364/221 výplata podílu 5 100 000,00
    vyplatíme v několika částkách v listopadu oběna společníkům stejným dílem.
    Děkuji

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 30. 7. 2013 12:17

      maries (neregistrovaný)

      Re: Výplata zisku
      >Dobrý den,
      >29.7.2013 schválila valná hromada výplatu podílu na
      >zisku s.r.o..
      >Nerozdělený zisk minulých let.
      >Bude to tak správně?
      >428/364 6 mil. předpis zaúč.29.7.2013
      >364/342 předpis 900 000,00 15%
      >342/221 300 000,00 úhrada v srpnu
      >342 221 300 000,00 úhrada v září
      >342/221 300 000,00 úhrada v říjnu
      >364/221 výplata podílu 5 100 000,00
      >vyplatíme v několika částkách v listopadu oběna
      >společníkům stejným dílem.
      >Děkuji
      > Opravdu mi nikdo neodpoví?

    • 30. 7. 2013 13:20

      v.e.n.d.y.

      Re: Výplata zisku
      Účtování máte správně, jen váhám nad časovým testem.
      ZDP §38d)
      (2) U dividendových příjmů plynoucích z účasti v akciové společnosti, s výjimkou dividendových příjmů plynoucích ze zaknihovaných akcií, a u podílů na zisku uvedených v § 36, je plátce daně povinen srazit daň při jejich výplatě, nejpozději však do konce třetího měsíce následujícího po měsíci, v němž valná hromada nebo členská schůze schválila řádnou nebo mimořádnou účetní závěrku a rozhodla o rozdělení zisku nebo o úhradě ztráty. (3) Plátce daně je povinen sraženou daň odvést svému místně příslušnému správci daně do konce kalendářního měsíce následujícího po kalendářním měsíci, ve kterém byl povinen provést srážku podle odstavců 1 a 2
      OZ § 128
      (1) Nestanoví-li zákon, společenská smlouva, popřípadě stanovy kratší lhůtu, svolávají valnou hromadu jednatelé nejméně jednou za rok. Valná hromada, která schvaluje řádnou účetní závěrku, se musí konat nejpozději do šesti měsíců od posledního dne účetního období.
      Takže - valná hromada měla být do konce června 2013 (pokud tedy závěrka byla sestavena k 31.12.2012) a pokud by rozhodla, že budou vypolaceny podíly, měla by být daň odvedena do konce září 2013. Ale počkejte ještě na odpověď většího odborníka.

    • 31. 7. 2013 8:38

      maries (neregistrovaný)

      Re: Výplata zisku
      >>>428/364 6 mil. předpis zaúč.29.7.2013
      >>>364/342 předpis 900 000,00 15%
      >>>342/221 300 000,00 úhrada v srpnu
      >>>342 221 300 000,00 úhrada v září
      >>>342/221 300 000,00 úhrada v říjnu
      >>>364/221 výplata podílu 5 100 000,00
      >>>vyplatíme v několika částkách v listopadu oběna
      >>>společníkům stejným dílem.
      >>>Děkuji
      >>> Opravdu mi nikdo neodpoví?
      >Účtování máte správně, jen váhám nad časovým testem.
      >ZDP §38d)
      >(2) U dividendových příjmů plynoucích z účasti v
      >akciové společnosti, s výjimkou dividendových příjmů
      >plynoucích ze zaknihovaných akcií, a u podílů na zisku
      >uvedených v § 36, je plátce daně povinen srazit daň při
      jejich výplatě, nejpozději však do konce třetího měsíce
      >následujícího po měsíci, v němž valná hromada nebo
      >členská schůze schválila řádnou nebo mimořádnou účetní
      >závěrku a rozhodla o rozdělení zisku nebo o úhradě
      >ztráty. (3) Plátce daně je povinen sraženou daň odvést svému
      >místně příslušnému správci daně do konce kalendářního
      >měsíce následujícího po kalendářním měsíci, ve kterém
      >byl povinen provést srážku podle odstavců 1 a 2
      >OZ § 128
      >(1) Nestanoví-li zákon, společenská smlouva, popřípadě
      >stanovy kratší lhůtu, svolávají valnou hromadu
      >jednatelé nejméně jednou za rok. Valná hromada, která
      >schvaluje řádnou účetní závěrku, se musí konat nejpozději do
      >šesti měsíců od posledního dne účetního období.
      >Takže - valná hromada měla být do konce června 2013
      >(pokud tedy závěrka byla sestavena k 31.12.2012) a pokud
      >by rozhodla, že budou vypolaceny podíly, měla by být
      >daň odvedena do konce září 2013. Ale počkejte ještě na
      >odpověď většího odborníka.
      Řádná valná hromada na rozdělení hospodářského výsledku za 2012
      byla 14.6.2012. Společníci se náhle rozhodli, že svolejí mimořádnou valnou hromadu 29.7.2013 a vyplatí si zisk. Já nevím právě jak časově to rozdělit, aby to bylo dobře.

    • 31. 7. 2013 12:12

      rr (neregistrovaný)

      Re: Výplata zisku
      >>>Účtování máte správně, jen váhám nad časovým testem.
      >>>ZDP §38d)


      (1) Nestanoví-li zákon, společenská smlouva,
      >>>popřípadě
      >>>stanovy kratší lhůtu, svolávají valnou hromadu
      >>>jednatelé nejméně jednou za rok. Valná hromada, která
      >>>schvaluje řádnou účetní závěrku, se musí konat
      >>>nejpozději do
      >>>šesti měsíců od posledního dne účetního období.
      >>>Takže - valná hromada měla být do konce června 2013
      >>>(pokud tedy závěrka byla sestavena k 31.12.2012) a
      >>>pokud
      >>>by rozhodla, že budou vypolaceny podíly, měla by být
      >>>daň odvedena do konce září 2013. Ale počkejte ještě
      >>>na
      >>>odpověď většího odborníka.
      >>Řádná valná hromada na rozdělení hospodářského
      >>výsledku za 2012
      >>byla 14.6.2012. Společníci se náhle rozhodli, že
      >>svolejí mimořádnou valnou hromadu 29.7.2013 a vyplatí
      >>si
      >>zisk. Já nevím právě jak časově to rozdělit, aby to
      >>bylo
      >>dobře.

      Nelze rozdělovat zisk na základě nové mimořádné VH.

      Nemohu teď rychle najít ve svých přeobsáhlých poznámkách rozbor judikátu s komentáři, ale alespoň zkuste tento článek:

      http://seminar-v-peci.cz/rozdelovani-zisku-spolecnosti/

      Čtěte zejména odst. :

      3.2 Na rozdělení zisku se lze usnést POUZE DO uplynutí 6 měsíců od ukončení účetního období

    • 31. 7. 2013 13:00

      rr (neregistrovaný)

      Re: Výplata zisku
      Nezáleží na tom, za která účetní období zisk vznikl. Rozdělujete vždy z kumulovaného účtu 428 - Nerozdělený zisk minulých let.

    • 31. 7. 2013 13:19

      maries (neregistrovaný)

      Re: Výplata zisku
      Přečetla jsem všechny články které jste mi doporučili a už nevím vůbec nic. Někde se píše, že může být mimořádná VH

    • 31. 7. 2013 13:40

      jinka (neregistrovaný)

      Re: Výplata zisku
      V případě sporu by byl problem, ve Vašem případě " vyplatíme v několika částkách v listopadu oběna společníkům stejným dílem" - kde neni žalobce, tam neni soudce

    • 31. 7. 2013 18:12

      JirkaZ (neregistrovaný)

      Re: Výplata zisku
      Rozsudek NS 29Cdo4284/2007.

      Názor mám stejný jako jinka. Navíc není nikde popsáno, co by se dělo, kdyby takové rozhodnutí VH bylo opravdu prohlášeno za neplatné.

    • 1. 8. 2013 8:11

      maries (neregistrovaný)

      Re: Výplata zisku
      V jednom článku jsem se dočetla,že disponibilní zisk může během roku rozhodnout i více valných hromad společnosti s ručením omezeným.
      Zákon to nezakazuje. Nevím proč by VH byla prohlášená za neplatnou
      jaký musí být důvod?

    • 1. 8. 2013 9:52

      JirkaZ (neregistrovaný)

      Re: Výplata zisku
      Výklad zákona (jakéhokoliv) přísluší pouze soudu. A Nejvyšší soud zákon vyložil ve výše uvedeném rozsudku. Tj. zákon to vlastně zakazuje.

      Rozsudek nemá podle mého názoru žádnou logiku, ale je to rozsudek. Nejvyšší soudní instance občas rozhodují, kulantně řečeno, "poněkud překvapivě".

      Valná hromada by asi nebyla prohlášena za neplatnou jako celek, ale rozhodnutí o rozdělení zisku ano. Otázka je, co by se pak dělo. Vrátil by např. FÚ již odvedenou daň z dividend ? Asi těžko.

      Vzhledem k tomu, jaké je dnes datum, jistě najdete řešení, jak se s tímto problémem vypořádat.

    • 1. 8. 2013 10:18

      maries (neregistrovaný)

      Re: Výplata zisku
      Já se zařídím podle datumu, aby to bylo OK
      Děkuji všem za pomoc.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).