Hlavní navigace

Daňové zvýh. na dítě-student VŠ a HPP

• (neregistrovaný) 217.169.184.---

21. 8. 2013 8:53

Dobrý den, otec má syna, který studuje VŠ a je zároveň zaměstnán na HPP. Má otec nárok na daňové zvýhodnění na dítě?

Na internetu jsem našla článek, ve kterém nějaká právnička říká že ANO. Pak jsem našla nějakou poradnu, kde jiná právnička říká, že NE.

Prosím poraďte Vy.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 21. 8. 2013 9:00

Katka2 (neregistrovaný) 89.24.105.---

Re: Daňové zvýh. na dítě-student VŠ a HP
      Dokud studuje, je jedno, kde a jak vydělává. Podstatné je to až u "posledních prázdnin".

• 21. 8. 2013 9:09

Pavča (neregistrovaný) 217.169.184.---

Děkuji, ten konec mi právě nebyl jasný. Super.
      Ještě mě napadá - v souvislosti se vzneseným dotazem včera tady v diskuzi se řešilo daňové zvýhodnění dítěte jako spolupracující osoba. Jestli jsem to dobře pochopila, tak otec si uplatňuje dítě - studenta VŠ. Tento student je ale spolupracující osoba maminky. V diskuze vyznělo, že jeho otec si nemůže daňové zvýhodnění uplatňovat. Proč by ale nemohl? Vždyť to dítě může mít příjem z HPP a jako spolupracující osoba být nemůže? Tím nárok na zvýhodnění jeho otec ztratí. Připomínám, že otec není OSVČ, tn je zaměstnán. Matka je OSVČ.

• 21. 8. 2013 9:42

Líba (neregistrovaný) 195.146.112.---

Re: Daňové zvýh. x syn spolupracující os
      Doufám, že vám odpoví ještě někdo jiný, protože já to asi nedokážu jasně vysvětlit, psala jsem vám to už dvakrát.

Otec může na syna uplatnit daňové zvýhodnění, protože vám doložil, že manželka neuplatňuje a potvrzení o synově studiu. Jestli je syn spolupracující osobou vás jako mzdovou otce nezajímá, to je problém matky a její účetní. Až budou dělat daně, budou od vás chtít potvrzení, v kterých měsících si syna uplatnil. Na ty měsíce nebudou moci příjmy a výdaje rozdělit.

• 21. 8. 2013 10:58

Katka2 (neregistrovaný) 89.24.105.---

Re: Daňové zvýh. x syn spolupracující os
      Souhlasím. V zákoně je napsáno, že dítě nemůže být spolupracující osobou, když je na něj uplatňováno zvýhodnění. Můžete se divit, ale to je asi tak všechno, co s tím naděláte.

• 21. 8. 2013 9:04

Líba (neregistrovaný) 195.146.112.---

Musí žít se synem ve společné domácnosti, syn musí být mladší 26 let, škola musí mít akreditaci MŠMT a nesmí být v programu celoživotního vzdělávání.

Jsou-li splněny tyto podmínky, má pravdu právnička, která říká ANO.

Jestli má pracovní poměr se řeší jen při řádném ukončení studia, protože, v tom případě nemá nárok na zvýhodnění v měsíci, následujícím po státnicích.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).