Hlavní navigace

Problémový zaměstnanec

• (neregistrovaný) 46.252.237.---

21. 8. 2013 9:43

Dobrý den,
    máme pracovníka dle pr. smlouvy s úv. 5 dní/40 hodin, ve 3. třídě, pracovník ve smíšeném hospodářství - řidič ND, opravář, traktorista, pracovník rostlinné výroby.
    Začal nám opakovaně nosit propustky od lékaře jako doprovod sestry, matky, babičky. Vždy se obešly bez doprovodu! Mají řidičáky a více aut v rodině. Ve většině případu to udělá, když se dozví, na jakou práci půjde!
    Sám na propustku chodí po lékařích a do práce se už nevrátí. Např. naposledy odešel z práce 11:00 k zubaři, ve stejném místě jako firma cca 10 min. pěšky. Na zbytek dne, 4 hodiny, se do práce už nevrátil!
    Propustky jsou vždy potvrzené lékaři s datem, podpisem a razítkem.

1. můžeme požadovat po pracovníkovi, aby si nechat vypsat odchod od lékaře (na tištěném tiskopisu propustky je tam pole na vypsání!)

2. pokud má v některém dni odprac. přesčas, tak ten využiji na doplnění chybějících hodin?

3. neodpracované hodiny nebude mít zaplacené, můžeme je posčítat a za každou celou neodprac. směnu mu dát "A", popř. ponížit dovolenou?

4. pracovníkovi jsme před rokem zvýšili třídu ze 3. na 4. Není to zapsané v žádném mzd. předpisu, ani se mu nedělala oprava pr. smlouvy. Můžeme ho nyní přeřadit zpět, aniž by to právně napadnul?

Děkuji za rady.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 21. 8. 2013 9:52

RenataH (neregistrovaný) 82.99.163.---

Re: problémový zaměstnanec
      >Dobrý den,
      >máme pracovníka dle pr. smlouvy s úv. 5 dní/40 hodin,
      >ve 3. třídě, pracovník ve smíšeném hospodářství -
      >řidič ND, opravář, traktorista, pracovník rostlinné
      >výroby.
      >Začal nám opakovaně nosit propustky od lékaře jako
      >doprovod sestry, matky, babičky. Vždy se obešly bez
      >doprovodu! Mají řidičáky a více aut v rodině. Ve většině
      >případu to udělá, když se dozví, na jakou práci půjde!
      >Sám na propustku chodí po lékařích a do práce se už
      >nevrátí. Např. naposledy odešel z práce 11:00 k zubaři,
      >ve stejném místě jako firma cca 10 min. pěšky. Na
      >zbytek dne, 4 hodiny, se do práce už nevrátil!
      >Propustky jsou vždy potvrzené lékaři s datem, podpisem
      >a razítkem.
      >
      >1. můžeme požadovat po pracovníkovi, aby si nechat
      >vypsat odchod od lékaře (na tištěném tiskopisu propustky
      >je tam pole na vypsání!)
      ano, požadujte také potvrzení od lékaře, že byl doprovod nezbytný
      >
      >2. pokud má v některém dni odprac. přesčas, tak ten
      >využiji na doplnění chybějících hodin?
      jste povinni platit náhradu za lékaře za dobu nezbytně nutnou, takže např. zubní ošetření netrvá hod. Zaplaťte hodinu, zbytek pokryjte "přesčasovými"hodinami
      >
      >3. neodpracované hodiny nebude mít zaplacené, můžeme
      >je posčítat a za každou celou neodprac. směnu mu dát
      >"A", popř. ponížit dovolenou?
      to bych řekla, že takto nelze
      >
      >4. pracovníkovi jsme před rokem zvýšili třídu ze 3. na
      >4. Není to zapsané v žádném mzd. předpisu, ani se mu
      >nedělala oprava pr. smlouvy. Můžeme ho nyní přeřadit
      >zpět, aniž by to právně napadnul?
      záleží na tom,jak má mzdu stanovenu nebo sjednánu. Pokud to opravdu nemá nikde písemně, pak samozřejmě snížit můžete.
      Jinak mu můžete také napsat výtku, příp. pokrátit prémie, osobní hodnocení...
      >
      >Děkuji za rady.

• 21. 8. 2013 10:31

all (neregistrovaný) 46.227.168.---

Jestliže ty neodpracované hodiny byly z důvodu návštěvy lékaře v jiném než nejbližším zdravotnickém zařízení (delší dobu, než je doba nezbytně nutná) tak má nárok na neplacené volno, nikoliv absenci.
      viz příloha NV č. 590/2006 Sb.

• 21. 8. 2013 11:00

9453 (neregistrovaný) 46.252.237.---

Ano, neodpracované hodiny z důvodu návštěvy lékaře, ale pracovník byl před skončením své pracovní doby viděn doma!!!
      nevrátil se zpět do práce!!!!!!

• 21. 8. 2013 11:19

pokud je pracovník viděn doma a měl by po návštěvě lékaře být v práci a odpracovat zbytek směny, mohl by se uplatnit §223 ZP odst.2 ?!!

• 21. 8. 2013 12:24

jasná. (neregistrovaný) 81.30.251.---

Vy musíte vědět, na jak dlouhou dobu poskytnete placené či neplacené volno. Nemáte v tom sama jasno a hned operujete s krácením dovolené za neomluvenou absenci. Udělejte si nejdříve pořádek v poskytování volna při návštěvě lékaře.

• 21. 8. 2013 14:30

Sám na propustku chodí po lékařích a do práce se už
      nevrátí. Např. naposledy odešel z práce 11:00 k zubaři,
      ve stejném místě jako firma cca 10 min. pěšky. Na
      zbytek dne, 4 hodiny, se do práce už nevrátil!
      Propustky jsou vždy potvrzené lékaři s datem, podpisem a razítkem.

1. můžeme požadovat po pracovníkovi, aby si nechat
      vypsat odchod od lékaře (na tištěném tiskopisu
      propustky
      je tam pole na vypsání!)
      2. pokud má v některém dni odprac. přesčas, tak ten
      využiji na doplnění chybějících hodin?
      3. neodpracované hodiny nebude mít zaplacené, můžeme
      je posčítat a za každou celou neodprac. směnu mu dát
      "A", popř. ponížit dovolenou?

>>pokud je pracovník viděn doma a měl by po návštěvě
      >>lékaře být v práci a odpracovat zbytek směny, mohl by
      >>se
      >>uplatnit §223 ZP odst.2 ?!!
      >
      >Vy musíte vědět, na jak dlouhou dobu poskytnete
      >placené či neplacené volno. Nemáte v tom sama jasno a hned
      >operujete s krácením dovolené za neomluvenou absenci.
      >Udělejte si nejdříve pořádek v poskytování volna při
      >návštěvě lékaře.

prosím, ne tak prudce!
      ve vnitřním předpise máme stanoveno: návštěva lékaře v místě firmy 2 hod., mimo 3 - 5 hodin dle určeného města, max. celý den!!!
      pokud jste pozorně četl/a, tak jsem psala, že byl u zubaře v místě firmy! tzn. že mu zaplatíme 2 hod.!! prosila jsem o radu! ne útok, co mám, či nemám jasný
      PTALA jsem se, jestli mu můžu ty dvě hodiny, co měl být v práci!!! a další hodiny, které už má znovu i v tomto měsíci neodpracované posčítat a dle zmíněného § se zařídit. Přesčasy zásadně nedělá, to je jen světlá vyjímka.
      tento pracovník dělá vše proto, aby měl co nejvíce hodin placených právě průměrem na náhrady !!!!!!!!!!!!!!
      Potřebuji radu, ne poučování o mých případných nedokonalostech. O toho tyto stránky snad jsou!?

• 21. 8. 2013 14:48

Vaše neznalost je totiž tristní, protože jinak byste věděla, že žádnu takovou nebetyčnou blbost ve vnitřním předpise mít NESMÍTE. Proto je v NV č. 590/2006 Sb. jasně psáno DOBA NEZBYTNÉ NUTNÁ, protože i trhání zubu u jednoho je hotové za 5 minut a u druhého trvá i 2 hodiny.
      Takže neosočujte p. Jasnou, která tady zdarma odpovídá ve svém volném čase a nastudujte si nepřed příslušné nařízení vlády, a teprve potom se ptejte na případné nejasnosti, nikoliv na ZÁKLADNÍ věci.
      Že to zaměstnanec dělá se ani nedivím, když zjistil , že tomu u vás ve firmě zřejmě nikdo nerozumí.

• 21. 8. 2013 14:58

svého času jsem pracovala ve firmě, kde jsme měli také přesně stanoveno, kolik hodin dostaneme zaplacených při návštěvě lékaře, přestože to odporuje nařízení vlády. To není výmysl mzdovky, ale vedení firmy. já bych doporučovala zaplatit mu hodiny tak,jak to máte ve mzdovém předpise a požadovat po něm potvrzení od lékaře, že byl doprovod nezbytný. Bez toho bych neplatila.

• 21. 8. 2013 15:16

středa (neregistrovaný) 149.238.193.---

Čím víc vykřičníků, tím slušnější a pokornější dotaz :-)

• 21. 8. 2013 16:44

div (neregistrovaný) 94.112.26.---

Jo, nechápu proč si tihle lidé nezaplatí právníka a domnívají se, že si z nich někdo sedne na zadek, protože ONI potřebují RADU, ne poučování.

• 22. 8. 2013 13:59

Lenka F. (neregistrovaný) 90.180.49.---

Jen mimochodem ke zmiňované době ošetření u zubního lékaře - bohužel se k ní musí přičíst i sezení v čekárně, a to u nás znamená i 2 nebo více hodin po čase, na který Vás objedná - ve dnech, kdy ordinuje zkušená lékařka a ne její zaměstnankyně začátečnice, ke kterým bych např. trhat svoje zuby s problémovými kořeny opravdu nešla. Snažím se objednávat na odpoledne, ale potom mám zase obavy, jestli stihnu vlak nebo autobus domů.

• 23. 8. 2013 8:37

Dobrý den,
      nikoho jsem zde nechtěla napadat. Více vykřičníků jsem dala, abych zdůraznila ten určitý problém jako např. ostatní, co používají velká písmena.
      Tento zaměstnanec je jediná vyjímka mezi ostatními pracovníky. Tito s ním už odmítají i pracovat! Kdyby byly propustky na ošetření vlastního zvířete, tak by použil i tu.
      Propustky nosí zásadně bez potvrzení o nezbytném doprovodu a také bez doby odchodu od lékaře. Prý to není povinností lékaře.
      Na propustce je však kolonka na vyplnění a pokud slušně požádá sestřičku, určitě by to vyplnila.
      V ZP je na "nezbytně nutnou dobu" , ale také "zaměstnanec je povinen prokázat" . Proto se ptám, jak dál. Nechci poškodit ani zaměstnance ani podnik. Vše dle zákona. Nechci být v pozici, kdy by to došlo až k soudu a co myslíte, jak by se zachoval podnik? Odpovídám za svou práci.
      Dobu u lékaře vždy uznám na celý den, pokud se pracovník nevrátí zpět na směnu. Ale pokud Vám ostatní zaměstnanci řeknou, že ho v ten den viděli doma, či podruhé na nákupech a dokonce slunit u rybníka, tak se nezlobte, ale že Vás tu vlastně otravuji.

• 23. 8. 2013 8:48

>Dobrý den,
      >nikoho jsem zde nechtěla napadat. Více vykřičníků jsem
      >dala, abych zdůraznila ten určitý problém jako např.
      >ostatní, co používají velká písmena.
      >Tento zaměstnanec je jediná vyjímka mezi ostatními
      >pracovníky. Tito s ním už odmítají i pracovat! Kdyby byly
      >propustky na ošetření vlastního zvířete, tak by použil
      >i tu.
      >Propustky nosí zásadně bez potvrzení o nezbytném
      >doprovodu a také bez doby odchodu od lékaře. Prý to není
      >povinností lékaře.
      >Na propustce je však kolonka na vyplnění a pokud
      >slušně požádá sestřičku, určitě by to vyplnila.
      >V ZP je na "nezbytně nutnou dobu" , ale také
      >"zaměstnanec je povinen prokázat" . Proto se ptám, jak dál.
      >Nechci poškodit ani zaměstnance ani podnik. Vše dle
      >zákona. Nechci být v pozici, kdy by to došlo až k soudu a
      >co myslíte, jak by se zachoval podnik? Odpovídám za
      >svou práci.
      >Dobu u lékaře vždy uznám na celý den, pokud se
      >pracovník nevrátí zpět na směnu. Ale pokud Vám ostatní
      >zaměstnanci řeknou, že ho v ten den viděli doma, či podruhé
      >na nákupech a dokonce slunit u rybníka, tak se
      >nezlobte, ale že Vás tu vlastně otravuji.
      Myslím, že neotravujete, ale svůj dotaz píšete jako kdybychom my seděli místo u toho zubaře, u toho rybníka. jsem přesvědčená, že jsme vám dali dost odpovědí, přečtěte si je pořádně a pokud budete mít ještě s něčím problém, ptejte se.
      >

• 23. 8. 2013 9:10

Dotaz prosím mám.
      Protože zaměstnanec byl tento měsíc jako doprovod na gynekologii s babičkou a poté i se sestrou, vrátím mu zpět obě propustky, ať si je nechá doplnit lékařem.
      Nárok u babičky by byl, ale co sestra (dle ZP není nárok), pokud nebude jméno doprovázené přímo vyplněné na propustce?
      Mám a můžu toto požadovat?
      Pokud bude vyplněno jen doprovod byl nutný a více nic, tak to mám přejít a nechat to být?
      Protože jde o to, že tyto propustky budou i další měsíce. Sestra je totiž těhotná. A bez vyplnění jména to vše výjde na stejno.

• 23. 8. 2013 9:16

Máte právo požadovat vyplnění jména koho doprovázel, protože např., pokud jste NV 590/2006 Sb. četla tak jste jistě zjistila, že SESTRU sice doprovázet může, ale ZADARMO.
      Takže doporučuji napřed pořádně přečíst a potom se ptejte co ještě nebude jasné. U sestry to jasně vyplývá z NV - volno ano, ale neplacené a to se ptáčkovi jistě líbit nebude.
      Jinak vždy máte právo požadovat doložení doby, jak dlouho ošetření trvalo, pokud nedoloží dobu, uznala bych pouze dobu nezbytně nutnou (srovnání s ostatními zaměstnanci, vzít v úvahu druh lékaře, cestu tam a zpět a taky bych si dala práci s tím, zjistit, zda ošetření nebylo možno provést mimo pracovní dobu), to vše je v příslušném nařízení vlády uvedeno. Takže bych pečlivě hlídala, a co jenom trochu jde, dala jako neplacené volno.

• 23. 8. 2013 14:00

Děkuji. To zadarmo vím. Jakmile se zmíním zaměstnancům, že to mají omluvené jako neplacené volno, ale podnik nebude dělat za ně odvody, ty jim dáme v plné výši, tak si radši berou dovolenou. Tento ale ne, prý má společnou domácnost ( to se týká ale daní a ne doprovodu k lékaři). Nedá si říct.
      Mohu mu, pokud nedonese doplněnou propustku o doprovodu a se jménem doprovázeného, dát i bez jeho souhlasu na tento den neplacené volno?
      Mám totiž špatnou zkušenost se zaměstnancem, který to hnal až přes inspektorát bezpečnosti práce. Vedení pochybovalo o mém rozhodnutí, začalo shánět info po všech stranách, jak by to mělo být. Až jsem se objednala přímo na inspektorát a donutila svého vedoucího jet se mnou, teprve pak mi uvěřilili a zaměstnance odkázali, že jako podnik jsem měla vše doložené, zdokumentované a v pořádku. Nechtěla bych to martýrium procházet znovu. Jsem nová, mladá. K dřívější účetní si toto nedovolil a podnik měl k ní větší důvěru.

• 23. 8. 2013 14:06

Ano, v tomto případě k neplacenému volnu nepotřebujete jeho žádost - vyplývá to přímo z nařízení vlády č. 590/2006 Sb., které tam klidně ocitujte.
      Já bych ho nejprve upozornila na to, jak doložení jeho nepřítomnosti musí vypadat - tj. propustka, jméno koho doprovázel a napsáno od lékaře, že doprovod byl nezbytně nutný, možná bych to udělala i formou písemnou , třeba i pro všechny zaměstnance (udělat nějaké mimořádné školení) a nechala si podepsat, že byli informováni. Ocitovala bych tam i to NV a hotovo. Potom když by donesl špatnou propustku - automaticky bych dala neplacené volno.

• 23. 8. 2013 14:42

Děkuji. Toto jsem navrhovala již před rokem, když jsem nastupovala. Správná docházka do práce, povinnosti zaměstnanců při DPN, i ohledně propustek. Také jsem chtěla nastavit jakési pravidla na používání služebních telefonů,počítačů a tiskáren pro soukromé účely. Vedení to přešlo mlčením a nyní jsou následky.
      Ještě jednou dík za Váš čas a ochotu. Většinou tohle vím, ale jsem nejistá a pokud se podnik za mne nepostaví, dá vždy pracovníkovi vědět, že jsem asi chybovala, tak to mi na jistotě nepřidá. Proto jsem ráda za každou radu a ověření.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).