Hlavní navigace

VYÚČT. DPZČ-sleva

 • (neregistrovaný)

  1. 9. 2013 19:31

  Dobrý den, zaměstnávám starobního důchodce na DPP má podepsané růžové prohlášení, ze mzdy /nepřesahuje 10000 Kč/mu měsíčně strhávám 15% a odvádím FU. Nyní mi sdělil /zapomnel/ že před 7 lety pobíral invalidní důchod 2.stupně, který mu zanikl z duvodu souběhu nároků na výplatu tohoto a starobního důchodu. Tzn :. pokračovat v odvodu 15% daně ze mzdy na FU do konce roku , potom provést vyúčtování /snad do 28.2./ daně z př. Ze záv. činnosti a požádat Fu o vrácení nároku na slevu? Když bych toto sdělení od zaměstnance věděla na začátku roku znamenalo by to že se nemusí provádět odvod 15% daně FU neboť sleva převyšuje výši srážky ? Jaký dokument mám předložit FU že toto tvrzení zaměstnance je pravdivé? Moc Vám všem děkuji za odpověď. J .

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 3. 9. 2013 14:15

   JiřinaH. (neregistrovaný)

   Re: VYÚČT. DPZČ-sleva
   Pokračujte tak, jak to děláte - podepsal Prohlášení, nic nedoložil, k 1.1.2013 pobírá starobní důchod a nemá nárok od 2013 nárok na slevu na poplatníka. Podle tohoto stavu provedete VYúčtování zálohových daní a nemůžete nic po FÚ požadovat.
   Chce-li Váš zapomětlivý zaměstnanec slevu na invaliditu z důvodu souběhu nároku, musí předložit o tom potvrzení z FÚ, které si musí sám vyřídit.(existuje na to formulář FÚ,která na základě zaměstnancem předložených dokladů se spojí se sociálkou a rozhodne o tom, od kdy a do kdy bude mít nárok na slevu z důvodu invalidity. Pochybují, že mu to vystaví 3 roky dozadu, kdy by si pak mohl podat sám daňové přiznání , aby slevu využil. Měl-li ale kolem 10 tisíc, jak píšete, nic z toho stejně mít nebude(pokud neměl ještě jiné příjmy). Až přinese potvrzení z FÚ a zapíše si do Prohlášení změnu ( invaliditu), začnete mu ji dávat od měsíce následujícího po doručení zaměstnancem. Po skončení 2013 si může podat DP, kde podle potvrzení invaliditu uplatní.
   Vy si s tím hlavu lámat nebudete, jen vystavíte Potvrzení o zdanitelných příjmech po skončení roku, pokud Vás o to požádá.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).