Hlavní navigace

Ukončení PP v době nemoci zaměstnavatel.

  • (neregistrovaný) 195.26.25.---

    4. 9. 2013 10:38

    Dobrý den, může zaměstnavatel ukončit PP v době nemoci zaměstnanci, který po 10 dnech od nástupu je na PN (20.6.). Při opakovaných kontrolách v místě pobytu nebyl zastižen, výtka mu byla jedna předána, další poštou ale ta se nám vrátila. 21 dní PN mu zaměstnavatel zaplatil. Ani nevíme, jestli je stále nemocný, lístek na konci měsíce nepřinesl ani jednou (předat na PSSZ). Navíc jsme se dozvěděli, že snad je někde na brigádě a PN má stále. Taky přišel do zaměstnání mimo dobu vycházek v podnapilém stavu, bohužel vedoucí nebyl přítomen. Lze mu ukončit pracovní poměr?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 4. 9. 2013 11:08

      xxxx (neregistrovaný) 194.228.20.---

      Re: ukončení PP v době nemoci zaměstnava
      to už jste mohla po 21dne ve zkušební době, s tím dalším vám třeba poradí nějaká zkužená mzdová, jaký parag. použít

    • 4. 9. 2013 12:09

      Kara (neregistrovaný) 95.82.152.---

      Re: ukončení PP v době nemoci zaměstnava
      Zavolejte lékaři, který mu neschopenku vystavoval, jestli už ho náhodou neuschopnil. Pokud ne, pošlete mu na doručenku zrušení prac. poměru ve zkušební době. Pokud už je uschopněný, má u vás neomluvenou absenci, pošlete mu okamžité zrušení poměru dle § 55. V obou případech pracovní poměr skončí dnem převzetí dopisu nebo posledním dnem úložní doby, pokud si dopis nepřevezme.

    • 4. 9. 2013 14:54

      Lenka F. (neregistrovaný) 90.180.49.---

      Re: ukončení PP v době nemoci zaměstnava
      Pokud je ve zkušební době, tak bych asi i v případě absencí volila ukončení ve zkušební době, v případě par. 55 by mohl zaměstnanec napadnout výpověď u soudu a i kdyby neměl šanci na úspěch, tak by to byla zbytečná komplikace.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).