Hlavní navigace

Výše mateřské

  • (neregistrovaný) 37.188.233.---

    10. 9. 2013 20:56

    Dobrý den, jsem na rodičovské (dceři jsou 2 roky). Zaměstnavatel mě drží místo. Plánuji si ale přividělávat na živnostenský list. Zjistila jsem ale, že jsem znovu těhotná. Z čeho se mě bude vypočítávat výše mateřské, pokud bych si teď nějakých 6 měsíců přivydělávala?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 11. 9. 2013 6:55

      xJ (neregistrovaný) 46.167.230.---

      Re: výše mateřské
      A plánujete také platbu nemocenského pojištění? To je u OSVČ dobrovolné.

    • 11. 9. 2013 7:22

      Líba (neregistrovaný) 195.146.112.---

      Re: výše mateřské
      Na PPM z pojištění OSVČ musíte splnit placení nemocenského pojištění alespoň 180 kalendářních dnů v posledním roce před nástupem na PPM. Kromě obecné podmínky 270 pojištěných dnů. Budete-li si platit nemocenské pojištění, budete automaticky OSVČ hlavní, což byste jinak při rodičovské dovolené nebyla.

      Jestliže jste stále zaměstnancem vašeho původního zaměstnavatele, může se při výpočtu druhé PPM vycházet z DVZ před první PPM, bude-li to pro vás výhodnější, protože to bude do 4 let věku prvního dítěte.

    • 11. 9. 2013 13:06

      oakras (neregistrovaný) 37.188.236.---

      Re: výše mateřské
      Četla jsem, že zdavotní si budu muset platit jen z dosažených příjmů a sociální nebudu. Nepočítám, že si vydělám víc jak 5000 měsíčně a mám jen strach, aby se mě pak mateřská nepočítala z tohoto příjmu.

    • 11. 9. 2013 13:32

      Líba (neregistrovaný) 195.146.112.---

      Re: výše mateřské
      Když si nebudete platit sociální pojištění (důchodové + nemocenské), tak vám nemůže vzniknout nárok na žádné dávky nemocenského pojištění (PPM).

      § 19:
      "U zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství."

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).