Hlavní navigace

Zrušení životního pojištění a daň

• (neregistrovaný) 46.167.192.---

11. 9. 2013 20:27

Zaměstnavatel mně hradil životní pojištění (ročně 12 tis. Kč), rovněž i já jsem si přispívala (taktéž 12 tis. Kč ročně)-tuto částku jsem uplatňovala při odpočtu v ročním zúčtování (odčitatelná položka). Následně jsem uzavřela jinou životní pojistku, na kterou jsem si přispívala 12 tis. Kč ročně a na první ŽP jsem zrušila svoje příspěvky, ale zaměstnavatel hradil dál. Odpočet na daních tedy uplatňuji z druhé životní pojistky do teď. Nyní mně ale zaměstnavatel už přispívat nebude a já hodlám pojistku zrušit. Musím celkovou částku, kterou jsem uplatnila jako odčitatelnou položku nyní přiznat a zaplatit z toho daň nebo je možnost převodu poměrné částky na stávající ŽP a zbytek si mohu nechat vyplatit? Pokud je toto možné, jak přesně určím poměrnou část? Jak správně postupovat, abych nemusela příspěvky dodanit???? Předem děkuji

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 12. 9. 2013 7:54

RenataH (neregistrovaný) 82.99.163.---

Re: Zrušení životního pojištění a daň
      Abyste nemusela dodaňovat, musela by pojišťovna celou kapitálovou hodnotu převést na novou životku. Problém je v současné době v tom, že pojišťovny toto nerady dělají, resp. nepřevádějí kapitálovou hodnotu, ale odkupné. A v tom případě, i kdyby bylo převedeno celé, byste měla dodanit. V r. 2015 bude ze zákona možné nedodaňovat, pokud bude převedeno i odkupné, já osobně bych počkala do r.2015.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).