Hlavní navigace

Vratky od zdravotních pojišťoven

• (neregistrovaný) 188.120.217.---

13. 9. 2013 10:07

Dobrý den,

Vyrábíme zdravotní pomůcky a prodáváme je zákazníkovi. Část si zákazník hradí sám, část nám hradí pojišťovna. Na doplatky pojišťovně vystavujeme na základě poukazů ZP jednou za měsíc fakturu. Pojišťovna nám ale většinou zaplatí o něco méně z důvodu chybného nároku / zákazník nahlasí špatnou ZP, uvede špatné RČ a podobně. Vystavíme ZP novou fakturu, která obsahuje opravené nároky z nedoplatků. Jak si ale poradit účetně z nedoplatkem z první faktury, který mi visí v pohledávkách za ZP ?

Díky za radu. Pokud by byl někdo zkušený, ochotný se mnou celou záležitost prokonzultovat po telefonu, moc by mi to pomohlo.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 13. 9. 2013 10:31

Maxx (neregistrovaný) 62.129.61.---

Re: Vratky od zdravotních pojišťoven
      Účtuju soukromou ordinaci. Doktor vystaví fakturu pojišťovně, ta zaplatí. Někdy přesnou částku, někdy víc, někdy něco škrtá. Vždy je ale pojišťovnou vystaveno vyúčtování zdr. péče. Tam je uvedena částka, kterou opravdu zaplatí a zároveň tam je uvedeno, co vyškrtli a proč. Toto vyúčtování přikládám k původní faktuře a v programu podle toho opravuji částku k platbě. Nedoplatky ani přeplatky nevznikají.

Možná by šel tento postup využít i při prodeji zdr. pomůcek.

• 13. 9. 2013 10:53

Karel12 (neregistrovaný) 188.120.217.---

Děkuji za Váši odpověď. Problém je, že z původní faktury odvedeme dph. Jsme měsíční plátci. Pojišťovny nám platí nejdříve za měsíc, takže bych původní fakturu nemohl opravovat.

• 13. 9. 2013 11:19

via99 (neregistrovaný) 109.81.186.---

Já jsem roky účtovala lékárnu, kde byl tentýž problém. Na základě zúčtovací zprávy jsem vystavila dobropis k původní faktuře a ten jsem započetla s nedoplatkem a uplatnila odpočet DPH. Potom jsem vystavila novou fakturu na vrácené recepty a znovu odvedla DPH. Všechny léky jsme měli ve snížené sazbě, takže nebyl problém. Pokud se Vám vyskytují obě sazby, musíte podle zúčtovací zprávy rozdělit daňový základ podle sazeb. Ještě faktury na vrácené recepty jsem si vedla v jiné číselné řadě faktur, abych měla přehled. Suma dobropisů mi potom na určité období seděla na sumu faktur za vrácené recepty a měla jsem kontrolu, že jsem vše vyfakturovala znovu.

• 13. 9. 2013 11:30

Karel12 (neregistrovaný) 188.120.217.---

Díky moc za vaši reakci. Takto to doposud dělám. Jen si nejsem jistý, zdali je správné vystavovat dobropisy, když nejde o vrácení zboží, nebo podobné důvody pro vystavení dobropisu, ale o NEZAPLACENÍ ČÁSTI FAKTURY. Dále vidím jako nedostatek, že sice mám od pojišťovny vyúčtovací doklady k neproplacené částce, ale dobropis nemám od ZP podepsaný.

Prosím o Váš názor.

Díky moc.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).