Hlavní navigace

Zásoby - daňová uznatelnost

• (neregistrovaný) 83.208.113.---

24. 2. 2012 16:51

Dobrý den,
    jsem FO (plátce DPH, vedu DE, DzP asi paušálem), provedla jsem inventuru zásob a zlikvidovala neprodejné zásoby (vhodila jsem je do popelnice).  O likvidaci jsem napsala zápis, kde jsem uvedla specifikaci předmětů (nabídkové vzorky), důvody likvidace (ušpinění), způsob likvidace (znehodnocení a vyhození do komunálního odpadu), čas a místo provedení likvidace (datum, adresa provozovny) a podpis – je to v souladu s § 24 odst. 2 písm. zg) a stačí to, aby byly výdaje na jejich pořízení daňově uznatelné (nebo se v § 24 odst. 2 písm. zg)  hovoří o výdajích na likvidaci)?
    Jak mám prokázat, že tyto zlikvidované zásoby byly použity pro podnikání, aby byly daňově uznatelné i z hlediska DPH (abych nebyla povinna vracet odečet DPH, který jsem uplatnila při pořízení materiálů na jejich výrobu). Byly to nabídkové vzorky výrobků, presentované u odběratelů - fyzicky, žádný doklad o presentaci, žádný doklad o koupi (žádný výrobek tohoto typu se neprodal, ale prodaly se jiné typy).
    Děkuji moc za odpovědi. Tereza

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 24. 2. 2012 21:44

bez přezdívky

Dobrý večer,
      tak jak to popisujete, jste postupovala v souladu s § 24 odst. 2. Zásoby, které jste likvidovala měly charakter výrobků, které jste vyráběla a prodávala. Nelikvidovala jste něco naprosto odlišného. Domnívám se, že tak jak jste to provedla je to v pořádku i z hlediska DPH.
      Asi bych doporučila pro klid duše z prezentace udělat krátký zápis, popřípadě doložit fotodokumntací.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).