Hlavní navigace

Zaručená mzda za dovolenou

• (neregistrovaný) 89.190.74.---

15. 9. 2013 1:05

Už jsem se dopracoval k tomu, že zaručená mzda se též zvedla, ale zatím netuším, zda to platí i v případě náhrady mzdy za dovolenou?

Průměr za minulé čtvrtletí se zatím nezměnil a je nižší, než současná zaručená mzda. Musím ho nějak dorovnávat?

Minimální mzdu překračuje.

Díky za odpovědi!

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 15. 9. 2013 8:48

xJ (neregistrovaný) 46.167.230.---

Re: Zaručená mzda za dovolenou
      dovolená je placená náhradou mzdy z průměrného výdělku viz:
      § 357
      (1) Jestliže je průměrný výdělek zaměstnance nižší než minimální mzda (§ 111), na kterou by zaměstnanci vzniklo právo v kalendářním měsíci, v němž vznikla potřeba průměrný výdělek uplatnit, zvýší se průměrný výdělek na výši odpovídající této minimální mzdě; to platí také při uplatnění pravděpodobného výdělku (§ 355).

tak že nejnižší průměrný hodinový výdělek je nyní 50,60, jestli je průměr zaměstnance vyšší, nic se nedoplácí, jestli je nižší, musíte ho opravit na tuto částku

• 15. 9. 2013 10:37

P.C. (neregistrovaný) 89.190.74.---

Díky za odpověď, ale na minimální mzdu jsem se neptal, ta tady byla probrána mnohokrát...

Můj dotaz byl, zda musím placenou náhradu mzdy za dovolenou dorovnat do zaručené mzdy, pokud náhrada vyjde nižší.

Hranice zaručené mzdy se od 1. 8. také zvedly, ale zda se to týká i náhrad, jsem zatím nezjistil.

• 15. 9. 2013 17:22

xJ (neregistrovaný) 46.167.230.---

nevím co přesně máte na mysli, ale zaručenou mzdou se myslí peněžité plnění za práci, kdežto za dovolenou (lékaře, svátek a pod.) se platí náhrada mzdy podle výše citovaného ZP § 357 a zaručená náhrada mzdy se nesleduje

příklad:
      Zaměstnanec se zaručenou mzdou 8500/měsíc a náhradou mzdy 50,60 Kč/hodinu bude čerpat dovolenou v měsíci kdy je 20 pracovních dnů 160 hodin.
      Bude čerpat 10 dnů dovolené a náhrada mzdy je 50,60.
      Mzda bude 8500:20x10= 4250,- a náhrada za dovolenou 50,60x 80=4048 celkem hrubý příjem bude 8298 a je to v pořádku, nic se nedoplácí do 8500.

• 15. 9. 2013 23:16

P.C. (neregistrovaný) 84.242.91.---

OK, pochopil jsem. Jen asi bude nutné zaměstnanci strhnout další částku do minima ZP...

• 11. 2. 2014 16:38

Helča66 (neregistrovaný) 77.242.90.---

Tazateli P.C. - jak jste to vyřešil?
      Já jsem to v 8/2013 řešila taky - navýšila jsem si hodinové průměry podle nových zaručených mezd a takto jsem v tom pokračovala. Navíc když jsem se v některém měsíci nedostala na hrubou zaručenou mzdu, tak jsem do hrubé mzdy doplácela.
      Ale teď váhám, jestli to je dobře.
      Máte k tomu nějaké nové informace? Díky.

• 11. 2. 2014 17:21

P.C. (neregistrovaný) 85.71.211.---

Pokud hrubá mzda klesne pod 8500 (třeba kvůli dovolené), dorovnám to nějakou prémií. Hodinové průměry mají svůj výpočet stanoven a navyšovat je je asi zbytečné. Stejně lze asi postupovat i u zaručené mzdy. Žádné nové informace k tomu nemám, ale od ledna plyne z NOZ daleko větší smluvní volnost, takže nějaký korunový rozdíl by neměl úředníky příliš dráždit. Beru to tak, že spočítám nějakou mzdu, něco odvedu (to spočítám velmi přesně), zaměstnanec vysloví souhlas a je to. Nezpochybnitelné nároky, jako počet dní dovolené atd. by se asi dodržet měly. Jestli je to OK nebo ne, snad někdo někdy poví...

• 11. 2. 2014 18:17

Helča66 (neregistrovaný) 77.242.90.---

Tak já jsem to nakonec v 1/2014 vyřešila takto (a budu v tom pokračovat):
      průměrné hodinové výdělky u zaručených mezd vezmu takové, jaké mi je program spočítá (i když jsou nižší než zaručená hodinová mzda), nic nenavyšuji,
      v případě dovolené apod. už také nebudu navyšovat do hrubé zaručené mzdy (šlo jen o koruny)
      Hodinový průměr u zam. s minimální mzdou řeším - pokud je nižší než Kč 50,60, tak zadávám Kč 50,60 - § 357 ZP
      Teď jsem např. u 1 zaměstnance s min. mzdou měla nemoc a musela jsem navyšovat do minim. základu ZP necelou pětistovku, prémiemi jsem to neřešila ...
      Opravdu jde o pár korun, tak snad nevadííí ...
      Uff, pořád nad něčím přemýšlet a názory se různí ...
      Až budu na kontrole na sociálce, tak se na to zeptám, ti nám to budou kontrolovat, tak by nám měli dát směrodatné informace.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).