Hlavní navigace

Hrubé a závažné porušení prac.kázně

  • (neregistrovaný)

    19. 9. 2013 7:33

    Zdravím ,
    prosím může mi někdo uvézt příklady závažného a hrubého porušení pracovní kázně? paragr. 52 g a 52h a rozdíl s paragrafem 55.
    kam se zařazuje alkohol na pracovišti , neomluvená absence, krádež prokázaná-přiznaná zaměstnancem, vybodovaný řidič z povolání. děkuji, připravuji se na zkoušku a nemám v tom jasno aby nebyl porušen ZP.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 19. 9. 2013 7:37

      all (neregistrovaný)

      Re: hrubé a závažné porušení prac.kázně
      Hlavně si nastudujte, že žádná "pracovní kázeň " už neexistuje.
      Jinak vše je naprosto individuální, co je u jednoho závažné porušení u jiného závažné být nemusí. Projděte si zde historii, několikrát to tu bylo vysvětlováno.

    • 19. 9. 2013 7:53

      RenataH (neregistrovaný)

      Re: hrubé a závažné porušení prac.kázně
      přesně tak - alkohol např. u zedníka se určitě posuzuje jinak než u řidiče autobusu, krádež 100 tis se určitě posoudí jinak než krádež tisícovky...
      výpověď podle §52 h) znamená, že z-nec při kontrole v době PN nebyl vícekrát zastižen doma
      neomluvená absence - 5 dnů je považováno za hrubé porušení, tj. okamžité zrušení podle §55

    • 19. 9. 2013 8:09

      Matějíček (neregistrovaný)

      Re: hrubé a závažné porušení prac.kázně
      Paní Renato,
      a je někde uvedeno v parag.52h že to musí být vícekrát-domnívám se že stačí i jednou, nebo se mýlím? děkuji

    • 19. 9. 2013 8:14

      RenataH (neregistrovaný)

      Re: hrubé a závažné porušení prac.kázně
      není uvedeno, že to musí být vícekrát, ale myslím, že výpověď podle §52 h) by při jedné nepřítomnosti doma v době PN u soudu neobstála. Zaměstnavatel má i jinou možnosti, jak zaměstnance potrestat - odejmutí náhrady mzdy. Nejsem právník, ale jako personalistka bych zaměstnavateli určitě navrhovala spíš tuto možnost.

    • 19. 9. 2013 8:24

      Matějíček (neregistrovaný)

      Re: hrubé a závažné porušení prac.kázně
      Děkuji Renatko,
      můj zkoušející bazíruje na detailech a tak prosím ještě o názor co s vybodovaným nebo tím řidičem když mu byl odebrán řidičák a zaměstnavatel jej nechce převézt na jinou práci ale chce se jej propustit nejlépe hned a jde to například i za alkohol?děkuji

    • 19. 9. 2013 8:57

      RenataH (neregistrovaný)

      Re: hrubé a závažné porušení prac.kázně
      těší mě vaše důvěra, ale já opravdu nejsem právník a to, do čeho bych šla třeba já jako personalista, by třeba mohl právník vidět jinak.
      Vybodovaného řidiče bych viděla na §52 f), stejně tak řidiče, jemuž byl odebrán řidičák, alkohol na §55. Zaměstnavateli bych doporučila ve výpovědní době vybodovaného přeřadit, snížit mu mzdu na minimum.
      Samozřejmě pokud by ho chtěl hned vyhodit podle §55, zkusit to může. Je otázkou, co na to případný soud, pokud se z-nec bude chtít soudit.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).