Hlavní navigace

Neplacené volno

• (neregistrovaný) 147.231.57.---

20. 9. 2013 12:38

Dobrý den,
    chtěla bych se zeptat ohledně důchodu a neplaceného volna. Moje sestra pracuje v zaměstnání, kde 15 dnů pracuje a 15 dnů má neplacené volno. Započítává se tato doba pro výpočet důchodu? Děkuji Vám.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 20. 9. 2013 12:45

Kara (neregistrovaný) 95.82.152.---

Re: Neplacené volno
      Doba ano, ta se započítává za celou dobu zaměstnání, ale dny neplaceného volna nejsou vyloučené, takže jí při výpočtu důchodu rozmělní ten výdělek. Opravdu má vždy půl měsíce neplaceného volna? Proč? Nemá spíš kratší úvazek, který je rozvržený vždy jen do těch 15ti dnů a ve zbytku dnů má volno ?což by ale při výpočtu důchodu vyšlo nastejno). Za neplaceného volno se jí musí srážet zdravotní pojištění, fakt jde o neplacené volno?

• 20. 9. 2013 14:01

M. (neregistrovaný) 147.231.57.---

Dobrý den,
      děkuji Vám za odpověď, mám to tedy chápat tak, že pro výpočet důchodu se jí neplacené volno započte? Opravdu jde o neplacené volno. zaměstnavatel jí hradí pouze 15 dnů, ale zbytek vede jako neplacené volno.

• 20. 9. 2013 14:41

Jak píšu - jako doba odpracovaná se započítává celá doba, kdy je zaměstnaná (ať už pracuje, nebo je nemocná nebo má neplacené volno). Ale důchod se (když to napíšu velmi zjednodušeně) vypočítá tak, že se vezmou výdělky a ty se podělí kalendářními dny. Když je nemocná, tak se kalend.dny nemoci od těch celkových dnů odečtou, takže celkový výdělek se dělí méně dny a vyjde vyšší částka. Kdežto dny neplaceného volno se neodečtou, takže celkový výdělek se podělí více dny a vyjde nižší částka.

• 20. 9. 2013 15:33

M. (neregistrovaný) 147.231.57.---

No, tak to až půjde zažádat o důchod, což má ještě hodně daleko, tak jí vypočtou úplnou almužnu. Pracuje tam už více než 5 let. Děkuji Vám za vysvětlení. To nebude mít sestra moc radost.

• 20. 9. 2013 16:55

Stejně nevím, proč jí to píší jako neplacené volno, když vlastně pracuje jako na poloviční úvazek, ne? Půl měsíce pracuje naplno a půl měsíce nepracuje. Ale stejné by to bylo, kdyby dělala celý měsíc jen na poloviční úvazek za ty peníze. Prostě méně peněz, menší důchod. Ale stejně si myslím, že všichni, co mají do důchodu daleko, nebudou mít důchod skoro žádný, ať už mají výdělky velké nebo malé. Na důchody nebudou peníze.

• 20. 9. 2013 17:25

M. (neregistrovaný) 86.49.60.---

Na mě to dělá dojem takový, že zaměstnavatel chce ušetřit, kde se dá. Ve smlouvě má minimální mzdu a pak dostává něco na ruku, aby to nemusel zřejmě danit ... mám takový pocit, že tam mají dvojí mzdovou agendu. Vůbec nemají slevu na dani, přitom podepsané prohlášení poplatníka mají, ale tento nádherný růžový papír viděly akorát na začátku nástupu do zaměstnání a pak už ne a při tom se má podepisovat vždy na každý rok ... Vůbec se mi to nelíbí ...

• 20. 9. 2013 17:27

M. (neregistrovaný) 86.49.60.---

Zapomněla jsem dodat, že ona pracuje třeba 4 týdny v kuse bez jediného volna, ona vůbec nemá 15 dnů volna, pracuje celý měsíc, ale zaměstnavatel jim hradí jen 15 dnů ... Jak říkám, je to tam nějaké zvláštní, vůbec tomu nerozumím ....

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).