Hlavní navigace

Pracovní poměr a DPČ - dovolená

  • (neregistrovaný) 78.80.60.---

    2. 10. 2013 8:28

    Zaměstnanec ukončil 30. 9. pracovní poměr a od 1.10. pracuje
    u stejného zaměstnavatele na dohodu o pracovní činnosti.
    Dovolenou za 9 měsíců prac. poměru nevyčerpal.
    Lze dovolenou převést na dohodu o pracovní činnosti?
    Podle § 216 ZP se za nepřetržité trvání prac. poměru považuje
    i skončení dosavadního a bezprostředně navazující vznik nového pracovního poměru k témuž zaměstnavateli.
    Nevím, jestli je možné to použít i u dohody o pracovní činnosti
    (v dohodě má sjednáno poskytnutí dovolené).
    Díky.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).