Hlavní navigace

Pronájem bytu; daňová evidence, vers. výdajový paušál v DP.

  • (neregistrovaný) 85.71.180.---

    28. 2. 2012 16:21

    Přeji dobrý den.
    1. dotaz: Syn má samostatnou domácnost a je vlatníkem ještě jiného bytu. Jednak nechce mít s jeho pronajímáním starosti a jednak chce, abych si jeho pronájmem přivydělala. Mohu pronajímat takovýto byt, ačkoli jeho vlastíkem nejsem? Pokud ano, jaký souhlas syna k tomu potřebuji a mohu v takovém případě v daňovém přiznání (DP) uplatňovat 30 % paušální výdaje podle § 9 zákona o dani z příjmů (ZDPř.) anebo vést evidenci výdajů, pokud bych výdaje uplatňovat chtěla? Anebo bych musela zdaňovat podle § 10 ZDPř. a vést daňovou evidenci, pokud bych výdaje uplatňovat chtěla? A obecně: může i nevlastník bytu takovýto byt - se souhlasem vlastníka - pronajímat, bez ohledu, zda se jedná o osoby blízké, či nikoli? A jaký souhlas by v takovýchto případech potřeboval - písemnou dohodu, např.? Dodávám, že jsem starobní důchodce a současně OSVČ v pohostinství.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 4. 3. 2012 13:08

      bez přezdívky

      Vážená paní Kutrová,

      pronajímat byt, tj. uzavřít nájemní smlouvu je možné pouze tehdy, pokud jste vlastníkem bytu. Ve Vašem případě by tedy musel nájemní smlouvu uzavřít Váš syn, jakož i zdaňovat příslušné příjmy v jeho daňovém přiznání. Věc by bylo možné vyřešit i tak, že by syn pronajal byt Vám, v nájemní smlouvě by Vám udělil souhlas s tím, že byt můžete dále pronajmout (podnájem) a Vy byste byt podnajímala a z toho plynoucí příjmy zdaňovala v rámci § 9 zákona o daních z příjmů. Pozor jen, že nájemné mezi Vámi a Vaším synem musí být stanoveno v úrovni obvyklé ceny.

      Jinak oproti příjmům z pronájmu podle § 9 zákona o daních z příjmů je možné uplatnit tzv. skutečné výdaje nebo výdaje procentem z příjmů, přičemž výdajový paušál činí 30 %.

      Přeji Vám hezký den.

      S pozdravem

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).