Vážená paní Kutrová,
pronajímat byt, tj. uzavřít nájemní smlouvu je možné pouze tehdy, pokud jste vlastníkem bytu. Ve Vašem případě by tedy musel nájemní smlouvu uzavřít Váš syn, jakož i zdaňovat příslušné příjmy v jeho daňovém přiznání. Věc by bylo možné vyřešit i tak, že by syn pronajal byt Vám, v nájemní smlouvě by Vám udělil souhlas s tím, že byt můžete dále pronajmout (podnájem) a Vy byste byt podnajímala a z toho plynoucí příjmy zdaňovala v rámci § 9 zákona o daních z příjmů. Pozor jen, že nájemné mezi Vámi a Vaším synem musí být stanoveno v úrovni obvyklé ceny.
Jinak oproti příjmům z pronájmu podle § 9 zákona o daních z příjmů je možné uplatnit tzv. skutečné výdaje nebo výdaje procentem z příjmů, přičemž výdajový paušál činí 30 %.
Přeji Vám hezký den.
S pozdravem
Internet Info BusinessCenter.cz (businesscenter.podnikatel.cz)
Server s informacemi pro podnikání.
Copyright © 1998 – 2021 Internet Info, s.r.o. Všechna práva vyhrazena.
28. 2. 2012 16:21
Přeji dobrý den.
1. dotaz: Syn má samostatnou domácnost a je vlatníkem ještě jiného bytu. Jednak nechce mít s jeho pronajímáním starosti a jednak chce, abych si jeho pronájmem přivydělala. Mohu pronajímat takovýto byt, ačkoli jeho vlastíkem nejsem? Pokud ano, jaký souhlas syna k tomu potřebuji a mohu v takovém případě v daňovém přiznání (DP) uplatňovat 30 % paušální výdaje podle § 9 zákona o dani z příjmů (ZDPř.) anebo vést evidenci výdajů, pokud bych výdaje uplatňovat chtěla? Anebo bych musela zdaňovat podle § 10 ZDPř. a vést daňovou evidenci, pokud bych výdaje uplatňovat chtěla? A obecně: může i nevlastník bytu takovýto byt - se souhlasem vlastníka - pronajímat, bez ohledu, zda se jedná o osoby blízké, či nikoli? A jaký souhlas by v takovýchto případech potřeboval - písemnou dohodu, např.? Dodávám, že jsem starobní důchodce a současně OSVČ v pohostinství.