Re: Odběratel - částečná úhrada faktury
Se snížením ceny nesouhlasíme, vše je podloženo stavebním deníkem, který odběratel podepsal, a nyní tvrdí, že některé práce nebyly provedeny. Hledá kličky. Nevím ale, jak argumentovat tuto fakturu, abychom z toho neměli problémy, když ji on nezahrne do přiznání za září. Nikdy jsem se s tím nesetkala, že odběratel fakturu přijme, částečně zaplatí a po čase se domáhá přepsání. Beru to tak, že pokud ji přijal a částečně uhradil, tak s fakturou souhlasil. Pokud s ní nesouhlasil, neměl ji snad přijímat a hradit. Jak tedy postupovat dále? Není s odběratelem řeč, pořád říká to samé dokola, že pokud mu ji nepřepíšeme, nezahrne ji do přiznání. Co z toho plyne pro nás? Děkuji
Re: Odběratel - částečná úhrada faktury
pokud nechcete měnit cenu, zahrňte fakturu do přiznání a do výpisu z evidence
jak postupovat dál je spíše otázka pro právníka
Re: Odběratel - částečná úhrada faktury
Vy rozhodně přiznejte, pokud odběratel fakturu nezahrne do přiznání, bude s tím mít problém hlavně on (je povinen přiznat DPH a eventuelně je oprávněn si uplatnit její odpočet). Pokud si za cenou stojíte, není důvod nic měnit. Ještě k té úhradě - mohlo by hrát roli, zda nejprve částečně uhradil a potom teprve písemně prokazatelně uplatnil reklamaci, nebo naopak. V prvním případě bych to také chápal jako uznání závazku (kromě skryté vady, kterou mohl odhalit až po zaplacení. Jinak běží reklamace a podle jejího výsledku buď cena zůstane, nebo se bude opravovat.
Re: Odběratel - částečná úhrada faktury
Cena se odvíjela od podepsané smlouvy o dílo a žádná reklamace zatím zahájena nebyla. Odběratel chce (nevíme na základě čeho) snížit cenu. Když jsme ho kontaktovali, aby oficiálně vznesl reklamaci, tak řekl, že nic vznášet nebude "a prostě hned přepiště fakturu". Nenechá si nic rozumně vysvětlit ani není s to rozumně bez emocí komunikovat. Předáme to asi právnímu zástupci, jinak nevíme co s tím. Děkuji za reakce.
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.
Změny, které přináší rok 2026 do oblasti zaměstnávání
Velký rozcestník změn v roce 2026, které se týkají podnikatelů
Nová sleva na sociálním pojistném v roce 2026
Konec roku rozhoduje: Špatně načasovaná platba daně či pojistného vyjde draho
Více než 1100 korun za to, že vám dají důchod. Přitom nemusíte platit nic
Od sedel po originální brýle. Přinášíme 10 zajímavých příběhů podnikatelů za rok 2025
22. 10. 2013 7:34
Dobrý den, prosím o radu. Náš odběratel, pro kterého jsme prováděli stavební práce dle cenového rozpočtu, který je součástí SOD, nám nyní oznámil, že s fakturou nesouhlasí, ač je v souladu se skutečně provedenými pracemi a v souladu s rozpočtem. Faktura je v režimu přenesení DP spadající do záři. Odběratel nyní oznámil, že s fakturou nesouhlasí, ale již provedl částečnou úhradu této faktury. Dnes oznámil, že tuto fakturu chce změnit - přepsat a nezahrne ji do přiznání k DPH za září. Prosím o radu, jak dále postupovat, nikdy jsme se s tímto nesetkali. Myslím si, že pokud fakturu částečně uhradil, tak si ji zahnul do účetnictví a pokud chce uplatnit reklamaci, tak "oprava" faktury by proběhla přes opravný daňový doklad, ale do přiznání za září dle DUZP by ji zahnout měl, že? Děkuji