Hlavní navigace

Může fyzická osoba (nepodnikatel) vystavit za své služby fakturu?

 • (neregistrovaný) 85.70.119.---

  1. 3. 2012 15:27

  Dobrý den, prosim o zodpovezeni dotazu, zda fyzicka osoba, ktera nema živnost, osvč, neni podnikatel nic podobneho muze vystavit za sve sluzby fakturu. napr. se jedna o konzultace k projektu, nebo např. posekani zahrady sousedovi. Jsou nazory,ze to mozne je, jen se to pak musi tzv. priznat fin uradu, nekdo zase rika,ze to nejde a resi se to smlouvou o dilo, o prilezitostne cinnosti ci dpp. diky za odpoved.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 5. 3. 2012 14:38

   bez přezdívky

   Dobrý den pane Kovaříku,

   Pokud nejste OSVČ nemáte na základě čeho vystavit fakturu. Sousedovi můžete posekat louku na základě sousedské výpomoci. Kunzultaci k projektu můžete řešit na základě dohody o provedení práce ke konkrétnímu projektu, v případě opakování na základě dohody o pracovní činnosti, nebo smlouvy o provedení díla.
   Pokud by se jednalo o příležitostné příjmy spadající pod § 10 zákona o daních z příjmů a příjem za tyto činnosti by v příslušném kalendářním roce přesáhl částky 20.000 Kč, potom by bylo nutno v souladu se zákonem o daních z příjmu podat daňové přiznání. U příležitostných příjmu se neodvádí sociální a zdravotní pojištění.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).