Hlavní navigace

Výpověď

  • (neregistrovaný) 90.177.99.---

    29. 11. 2013 9:38

    Prosím pomožte mi....zaměstnanec nenahlasil PN, zaměstnavatel včera mu poslal výpověď 52, odst.g) s tím, že výpov.doba končí 31.1.2014.Dnes, tj 29.11.došla pers.odd jeho PN vystavena 25.11.2013.Firma nyni snižuje stavy, tomuto člověkovi by stejně byla nabídnuto dohodou prozvazat p.poměr. Ptám se, může zaměstn.tedy skončit 31.1.2014 ikdyž bude v PN? Děkuji moc.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 29. 11. 2013 9:52

      jasná. (neregistrovaný) 81.30.251.---

      Re: výpověď
      V tomto případě výpověď neplatí, protože jste ji zaměstnaci dali v době jeho pracovní neschopnosti a tím jste porušili § 53 ZP. Samozřejmě mu můžete nabídnout ukončení PP dohodou.

      § 53
      (1) Zakazuje se dát zaměstnanci výpověď v ochranné době, to je

      a) v době, kdy je zaměstnanec uznán dočasně práce neschopným, pokud si tuto neschopnost úmyslně nepřivodil nebo nevznikla-li tato neschopnost jako bezprostřední následek opilosti zaměstnance nebo zneužití návykových látek, a v době od podání návrhu na ústavní ošetřování nebo od nástupu lázeňského léčení až do dne jejich ukončení; při onemocnění tuberkulózou se tato ochranná doba prodlužuje o 6 měsíců po propuštění z ústavního ošetřování,

    • 29. 11. 2013 10:33

      jasná. (neregistrovaný) 81.30.251.---

      Re: výpověď
      Děkuji za opravu, přehlídla jsem, že se jedná o písmeno g, četla jsem pouze výpověď dle § 52 a dál mi to uteklo.

    • 29. 11. 2013 11:13

      VH

      Re: výpověď
      To se stane, navíc ty zákazy se nečtou dobře - podle § 52 můžete, podle § 53 nemůžete, podle § 54 zpátky můžete, ve výjimkách nemůžete ...

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).