Hlavní navigace

Příjmy z pronájmu-odpisy

  • (neregistrovaný) 85.71.118.---

    6. 3. 2012 7:32

    Dobrý den,

    jsem občan ČR i SR s trvalým pobytem v SR, kde jsem v zaměstnaneckém poměru. V r.2009 jsem v ČR koupil nemovitost (zemědělskou usedlost), kterou celou pronajímám. Nájemce ji komerčně využívá-poskytuje ubytování v soukromí (www.jiznibrana.cz). Příjem z pronájmu zdaňuji v ČR a využívám rovnoměrné odpisy (na 30 let). V r.2011 jsem ideální polovinu nemovitosti prodal nájemci a svoji ideální polovinu mu nadále pronajímám.
    Protože si za r.2011 mohu odepsat jen polovinu předcházejících odpisů mám následující dotazy:

    -   za zdaňovací období 2010 jsem měl v daňovém přiznání ztrátu 26.583,-Kč (kromě odpisů z hodnoty nemovitosti jsem snížil daňový základ o cenu za projekt na rekonstrukci nemovitosti) – mohu tuto předchozí ztrátu využít ke snížení základu daně na období 2011 a v jaké výši?
    -   v r.2011 jsem prováděl dovybavení objektu (rohožka, linoleum, vnitřní ventilátory, barové stoličky, barová deska, el. mlýnek na kávu, zavlažovací hadice apod.) – mohu tyto náklady použít na snížení základu daně a v jaké výši? Vše bylo nakoupeno v SR-mám použít jednotný kurz stanovený ČNB pro rok 2011 = 24,60 nebo jiný?
    -   mohu použít úlevu na dani za životní pojistku uzavřenou v SR?

    Děkuji za odpověď

    Šramota

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 8. 3. 2012 10:10

      bez přezdívky

      Dobrý den pane Šramoto,

      v roce 2011 si můžete uplatnit celou vyměřenou ztrátu za rok 2010. Ze ztráty si můžete případně uplatnit i její část - vše dle Vašeho rozhodnutí. Pozor jen, zda byl výdaj za projekt na rekonstrukci v roce 2010 správně posouzen a zda neměl být společně s dalšími výdaji posouzen jako technické zhodnocení a "přířazen" ke vstupní ceně nemovitosti.

      U Vámi popsaných výdajů v roce 2011 je nutné posoudit (u každého výdaje zvlášť), zda se bude jednat o jednorázový výdaj, který může být celý uplatněn do daňových výdajů v roce 2011 (např. rohožky, el. mlýnek atp.), nebo o položky, které budou tvořit tzv. technické zhodnocení a zvyšovat vstupní cenu. Pro správné posouzení je možné využít i například pokynu GFŘ č. D-6. Ve Vašem případě se rovněž musí správně zohlednit i otázka spoluvlastnictví objektu.

      Jinak jako nezdanitelnou část základu daně můžete uplatnit i pojistné na životní pojištění uzavřené se slovenskou pojišťovnou, jen musíte splnit obecné podmínky kladené na pojistnou smlouvu v ustanovení § 15 odst. 6 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů.

      Přeji Vám hezký den.

      S pozdravem

    • 11. 3. 2012 19:27

      bez přezdívky

      Doplňující otázka od pana Šramoty:

      Jaký mám použít kurz na přepočet Kč - EUR. Mohu ještě požádat o tuto odpověď.
      S pozdravem

      Jiří Šramota

      Doplňující odpověď od pana Molína:

      > Vážený pane Šramoto,
      > můžete použít jednotný kurz stanovený pokynem GFŘ č. D-8, tj. 24,60 Kč/EUR, popř. lze využít i možnosti, kterou Vám dává ustanovení § 38 odst. 1 zákona o daních z příjmů, tj. využít kurz podle předpisů o účetnictví (tj. kurz ČNB stanovený jako denní, popř. pevný – roční, měsíční atp.).

      > Hezký den

      > Jan Molín
      > www.mivo.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).