Hlavní navigace

Paušál na auto pro účastníky sdružení

 • (neregistrovaný) 194.228.153.---

  8. 3. 2012 0:44

  Zdědili jsme prodejnu se skladem, kterou pronajímáme. Jsme účastníky sdružení (nepodnikatelé), uplatňujeme v nákladech odpisy nemovitostí, daň z těchto nemovitostí, případné opravy, pokud nejsou investicí nad 40tis. Kč. Můžeme si do nákladů uplatnit i paušál na jedno vozidlo jednoho z účastníků sdružení ve výši 4tis měs ? Příjmy z pronájmu přiznáváme každý 1/3 a náklady dělíme také poměrem 1/3 na každého účastníka sdružení.  Nebo si paušál může uplatnit pouze majitel vozidla, který ho dává k dispozici ?
  Uvádí se sdružení u pronájmu někde v přiznání, kolonka je jen u §7.
  Děkuji za odpověď.
  MN

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 11. 3. 2012 12:08

   bez přezdívky

   Dobrý den,

   předpokládám, že vozidlo vlastní pouze jeden z účastníků sdružení a že nebylo pořízeno při výkonu společné činnosti sdružení. V takovém případě by totiž účastníci sdružení měli k vozidlu spoluvlastnické právo.

   Domnívám se, že paušál na dopravu uplatňuje pouze vlastník (nebude se dělit na třetiny i mezi ostatní účastníky). Pozor jen na splnění podmínek ustanovení § 24 odst. 2 písm. zt) zákona o daních z příjmů, tj. vozidlo nesmí být přenecháno k užívání jiné osobě. Pokud byste totiž přenechal vozidlo k užívání ostatnímu členu sdružení, paušál by nemohl být uplatněn a mohl byste uplatnit toliko výdaje podle ustanovení § 24 odst. 2 písm. k) zákona o daních z příjmů.

   V rámci dílčího základu daně podle § 9 se informace o sdružení neuvádějí.

   Hezký den.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).