Hlavní navigace

Silniční daň - souběh platby zaměstnavatele a výpůjčky třetí osobě

• (neregistrovaný) 88.146.134.---

11. 3. 2012 17:19

Dobrý den, náš zaměstnanec používá se s našim souhlasem své soukromé auto ke služebním cestám. Jezdí poměrně často, tj. je pro nás výhodnější měsíční sazba (neuplatňujeme 25Kč/den) a platíme tedy roční sazbu. Tento zaměstnanec vypůjčil v roce 2011 své auto sestře, která si chce uplatnit do daňových výdajů PHM (respektive náhradu za spotřebované PHM odpovídající sazbě pro zaměstnance).

Jsem si vědoma §4/2a) ZoSD, kde je sice stanoveno, že poplatníkem daně silniční je také zaměstnavatel, ale pouze pokud daňová p ovinnost nevznikla již provozovateli vozidla. Správně by tedy měla být dle mého názoru silniční daň zaplacena zaměstnancem z důvodu výpůjčky vozidla jiné OSVČ. Jedná se mi o to, že dle §25 není daň zaplacená za jiného poplatníka daňovým nákladem, tj. aby mi finanční úřad nevyloučil z daňových nákladů silniční daň zaplacenou za auto zaměstnance, když byl povinen ji zaplatit jako provozovatel.

Prosím tedy o radu jak vzniklý problém řešit, co nejméně bolestně pro obě strany (sestru i bratra).

Jako 1. řešení mě napadlo, aby si sestra napsala své cesty (je jich jen 15 za celý rok 2011) na své auto, bohužel mi to nahlásili až nyní a znamenalo by to pozdně podanou silniční daň a pokutu 500kč za pozdní podání a navíc by to bylo poměrně drahé (auto použila cca jen 1 den měsíčně).

2. řešení: můj známý platí silniční daň ročně jako OSVČ a výdaje si uplatňuje neprokázeně (procentem z příjmů), takže by se cesty mohly napsat na jeho auto (z důvodu výdajů procenterm mu to nezpůsobí žádný problém ale byla by v tomto případě možná smlouva o výpůjčce tj. půjčení auta zadarmo?)

3. řešení: nechat tak jak je tj. zaměstnavatel silniční daň v daňových nákladech, cesty tímto autem na straně sestry v daňových výdajích ve výši náhrady PHM. Případně z důvodu opatrnosti zaúčtovat silniční daň za toto auto u zaměstnavatele nedaňově.

Děkuji.

Skalková

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 11. 3. 2012 22:35

bez přezdívky

Vážená paní Skalková,

děkuji Vám za dotaz.

V zásadě souhlasím s Vašimi závěry. Obecně však nedoporučuji vykázat pracovní cesty na jiné vozidlo (varianty 1-2).

Z uvedeného tedy vyplývá, že bude nutné podat dodatečné daňové přiznání Vaším zaměstnancem (tj. bratrem). Následně tedy bude možné podat dodatečné daňové přiznání Vámi (zaměstnavatelem) na nižší daňovou povinnost. I když bude správcem daně vyměřena "bratrovi" sankce, Vám by silniční daň měla být vrácena.

Přeji hezký den.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).