Hlavní navigace

Slevy na studenty

  • (neregistrovaný) 83.208.69.---

    11. 3. 2012 20:12

    Jaké máme do daňového přiznání za rok 2011 dát slevy na naše syny. Starší nar. 28.5.1985 je studentem
    VŠ. V roce 2011 měl od 1.1.2011 do 30.4.2011 přerušené studium a byl veden na
    úřadu práce. Od 1.5.2011 byl znovu studentem denního studia a 1.7.2011 promoval.
    (Bc). 28.6.2011 složil přijímací zkoušky a byl přijat k dalšímu dennímu studiu
    pro akademický rok 2011-2012, které studuje dosud. V průběhu roku 2011 neměl
    žádný vlastní příjem ani podporu v nezaměstnanosti.
    Mladší syn nar. 29.3.1988 byl v roce 2011 od 1.1.2011 do 30.9.2011 studentem
    denního studia VŠ. Od 1.9.2011 byl veden na úřadu práce až do 30.12.2011.
    Promoci Bc měl 9.12.2011. V průběhu roku 2011 neměl též žádný vlastní příjem,
    ani podporu. Jakou slevu máme v manželově daňovém přiznání na syny počítat?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 12. 3. 2012 7:56

      autorka

      Dobrý den,

      podmínkou daňového zvýhodnění na děti je trvání soustavné přípravy a společná domácnost s rodiči. Daňové zvýhodnění náleží maximálně do věku 26 let (včetně měsíce dovršení). V případě studia VŠ nezáleží na formě studia, jen se nesmí jednat o celoživotní vzdělávání.

      Pakliže jsou splněny ostatní podmínky:

      * starší syn je narozen 28.5.1985, věku 26 let dosáhl 28.5.2011. Studium trvalo pouze do 31.12.2010 a poté od 1.5.2011.
      Daňové zvýhodnění náleží za 1 měsíc, tj. květen 2011.

      * mladší syn je narozen 29.3.1988 (podmínka věku splněna). Schází údaj o poslední vykonané zkoušce (obhajoba bakalářské práce nebo poslední vykonaná státní zkouška), datum promoce nerozhoduje. Soustavnou přípravou na budoucí povolání studiem VŠ je kalendářní měsíc, v němž dítě ukončilo řádně studium na vysoké škole, a dále kalendářní měsíc následující po kalendářním měsíci, v němž dítě ukončilo řádně studium na vysoké škole, pokud dítě nevykonává po celý tento měsíc výdělečnou činnost ani nemá po celý kalendářní měsíc nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo podporu při rekvalifikaci. Pokud tedy byla vykonána poslední zkouška v měsíci září a syn současně neměl žádný příjem ani nárok na podporu v nezaměstnanosti, náleží daňové zvýhodnění za měsíce leden až říjen 2011. 

      Právní opora:
      § 14 zákon o státní sociální podpoře
      § 35c zákon o daních z příjmů

      Dagmar Kučerová  ;) 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).