Hlavní navigace

Nátlak ze strany výrobců na snižování cen - ver2

 • 88.101.35.---

  13. 3. 2012 10:39

  V zamčené sekci je vlákno https://businesscenter.podnikatel.cz/diskuse/11468/#o11468

  Magda
  "Dobrý den, již několik let provozujeme eshop-prodej zboží, stále více se setkáváme s nátlakem výrobců a velkoprodejců na úpravu našich cen na našem eshopu. Dle nás je toto jednání protiprávní, není snad možné, aby výrobci a velkoobchody na nás tlačili a nutili nás upravovat ceny dle jejich uvážení. Tímto je poškozen i sám koncový zákazník, ale také my (nemůžeme poskytnout vyšší slevu než bychom chtěli a být konkurence schopni). Jakým způsobem se lze bránit vůči nátlaku a nucení dodržování cen? Děkujeme"

  S právní odpovědí
  "Jednání, kterého se dopouštějí výrobci a velkoprodejci, je v rozporu s dobrými mravy, když pod „nátlakem“ (je nutné specifikovat) nutí prodejce ke zvyšování ceny výrobků, a tím poškozují nejen tohoto soutěžitele a jeho konkurenceschopnost, nýbrž jsou také způsobilé přivodit újmu spotřebitelům a zákazníkům, kteří díky tomu nemají možnost pořídit si zboží za cenu, kterou jim tento prodejce byl ochoten nabídnout. Tudíž se domnívám, že jsou splněny nutné a dostačující podmínky generální klauzule nekalé soutěže, obsažené v ustanovení §44/1 obch. zák., na jejichž základě je nutné toto jednání kvalifikovat jako nekalou soutěž.  Dále nutno podotknout, že taková vertikální dohoda mezi výrobci a velkoprodejci, na jejímž základě tito nutí pod nátlakem prodejce zvýšit ceny zboží, narušuje hospodářskou soutěž a jako taková je zakázaná a neplatná ve smyslu ustanovení §3 zák. o ochr. hosp. soutěže.Výše uvedené jednání je k újmě soutěži, soutěžitelům i spotřebitelů, jedná se o situaci, kdy vertikální spojení umožní spojujícím se soutěžitelům (výrobců a velkoprodejců) zvýšit náklady konkurentů na navazujícím trhu, a tak zvýšit tlak na růst jejich prodejních cen vůči jejich zákazníkům, a tím ovlivnit i konečnou cenu pro spotřebitele.Navrhuji směřovat kroky k podnětu k úřadu na ochranu hospodářské soutěže, ten by celý případ měl prošetřit. Dalším právním krokem by následně mohla být žaloba na nekalosoutěžní jednání."

  Paní tím pravděpodobně myslela zvýšení neboli dodržování doporučených cen. Zajímal by mě Váš názor a zkušenosti. Všichni víme jak to tady chodí nene tyto ceny, nemáš nedodáme ti zboží, neprodáváš, krachuješ. Urad je slepy a bez jasného dukazu neudělá vůbec nic.. a přitom stačí kouknout na nějaký srovnávač v nějaké skupině (značku).. 2-3 stránky a všichni na chlup stejná cena.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).