Hlavní navigace

Spolupracují osoba OSVĆ - nutno hlásit?

• (neregistrovaný) 213.192.4.---

6. 2. 2014 0:07

Dobrý den,

jsem zaměstnána na HPP a k tomu si přivydělávám poradenstvím jako OSVČ (příjem 190 tis za rok 2013, výdaje uplatňuji paušálem 60%), můj vyměřovací základ pro OSSZ za rok 2013 tedy překročil 62 121 Kč a tak bych musela odvést i z vedlejší činnosti sociální pojištění. Což se mi samozřejmě nechce :-(

Manžel má rovněž hlavní příjem ze zaměstnání a zároveň jeho vedlešjí činností je OSVČ - v roce 2013 si jako OSVČ nic nevydělal (je jako OSVČ přihlášen na OSSZ, VZP a registrován na FÚ).

Zvažuji, že bych na manžela jako spolupracující osobu rozdělila část svých příjmů a výdajů, tak aby můj základ daně (vyměřovací základ) klesnul pod rozhodnou hranici pro platbu SP :-). Manžel uplatňuje dańové zvýhodnění na syna, ale jeho příjmy ze zaměstnání by byly 80% celkového základu daně, takže uplatnění slevy na syna svým rozdělením neohrozím.

Když uplatňuji výdaje paušálem, tak jak rozdělit? Pokud bych rozdělila 35 tis z příjmů, pak bych na něj do výdajů převedla 60% výdajů tj. v přiznání ř. 109 příjmy rozdělené: 35 tis a ř. 110 výdaje rozdělené tj. 21 tis?

Studovala jsem na internetu, zda by mu vyplývaly registrační povinnosti z titulu spolupracující osoby a "vygooglila jsem", že se měl jako spolupracující osoba registorovat na FÚ, OSSZ a ZP (na OSSZ dokonce nahlásit iniciály osoby, se kterou spolupracuje.

Nerada bych způsobila manželovi "nějaké" problémy, prosím odborníky o radu, zda je dostačující, že je na FÚ, OSSZ a VZP registrován sám jako OSVČ a že tedy není nezbytné ještě hlásit i to, že v roce 2013 se mnou spolupracoval.

Moc děkuji.

• Žádné názory

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).