Hlavní navigace

Vznik prac.poměru+PN

  • (neregistrovaný) 149.249.0.---

    28. 2. 2014 9:42

    Dobrý den všem,
    prosím o radu - pracovní smlouva je sepsána 21.2. s datem nástupu 24.2. Zaměstnanec ovšem v daný den nenastoupil pro pracovní neschopnost.
    1) Pracovní poměr přesto vznikl sjednaným dnem?
    2) Má nárok na náhradu mzdy?

    To byl můj včerejší dotaz.

    K danému jsem našla:
    1) dle § 36 Zákoníku práce vzniká pracovní poměr dnem, který byl sjednán v pracovní smlouvě jako den nástupu do práce
    2) dle § 192 Zákoniku práce zaměstnanci, který byl uznán dočasně práce neschopným přísluší náhrada mzdy nebo platu, pokud ke dni vzniku dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény zaměstnanec splňuje podmínky nároku na nemocenské podle předpisů o nemocenském pojištění.
    A dle § 10 Zákona o nemocenském pojištění vzniká zaměstnanci pojištění dnem, ve kterém začal vykonávat práci pro zaměstnavatele.

    Z výše uvedeného tedy chápu:
    1) pracovní poměr vznikl dle smlouvy
    2) náhrada za PN nepřísluší. Dny PN budou tedy zřejmě omluvené neplacené volno. Na ZP přihlásím datem vzniku prac. poměru a na SSZ datem skutečného nástupu?

    Rozumím tomu správně? Jaký máte prosím názor?
    Děkuji

  • Žádné názory

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).