Hlavní navigace

Neplátce ČR - příjetí služby ze SR

  • (neregistrovaný) 77.48.140.---

    29. 3. 2014 14:15

    Dobrý den,

    OSVČ pronajímá chatku - zdaňuje příjmy jako z podnikání (ubytování služba).

    Ve svých výdajích má jen energie chatky, reklamu (zvěřejnění na netu), telefony, opravy chatky.

    Za loňský rok 2013 jedna problematická faktura:
    - plátce DPH ze SR fakturoval za prezentaci na www HOLIDAportal, ale přestože odběratel v ČR je neplátce DPH, tak službu vyfakturoval bez daně s poznámkou, že daň platí osoba, pro kterou je služby poskytnuta
    - předtím platilo, že přijetím této služby by se OSVČ stala v ČR plátcem DPH
    - prosím jak nyní? Domnívám se, že Slovák měl zdanit službu SR daní a fakturovat odb. do ČR vč. SR DPH?

    Tedy problém nemá OSVČ v ČR, která službu přijala, ale problém má Slovák, že v SR neodvedl DPH ..

    Prosím o názor zkušenějších, zda je to takto správně? Nebo by oSVČ se stala osobou identifikovanou k dani a měla jednorázově odvést DPH?

    Moc děkuji.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 29. 3. 2014 14:56

      xx (neregistrovaný) 90.176.109.---

      Re: Neplátce ČR - příjetí služby ze SR
      Podívejte se na § 6h ZDPH. Zjistíte, že pravdu má SK dodavatel. Váš klient se stal osobou identifikovanou, takže dodatečná registrace.

    • 29. 3. 2014 22:17

      Val (neregistrovaný) 77.48.140.---

      Re: Neplátce ČR - příjetí služby ze SR
      *** moc děkuji za odpověď. Moc jste mě nepotěšil/a :-(

      Tedy § 6h
      Osoba povinná k dani se sídlem nebo provozovnou v tuzemsku, která není plátcem, je identifikovanou osobou ode dne přijetí zdanitelného plnění s místem plnění v tuzemsku od osoby neusazené v tuzemsku, pokud se jedná o

      a) poskytnutí služby,
      b) dodání zboží s instalací nebo montáží, nebo
      c) dodání zboží soustavami nebo sítěmi.

      Prosím, máte zkušenost? Tedy dodatečná registrace a podání jednorázového přiznání jako identifiková osoba a odvod DPH na FÚ a tím to končí?

      Je to k zlosti, faktura je na 769 Kč :-( tak nevím, zda kvůli 162 Kč na DPH absolvovat registraci?

      Prosím, jaké jsou sankce, standardní? tj. repo + 14 pct?

      Omlouvám se, že otravuji a nevyhlédám dále na netu, ale jsem zacyklena .. ten březen je šílený :-(

    • 30. 3. 2014 17:44

      xx (neregistrovaný) 90.176.109.---

      Re: Neplátce ČR - příjetí služby ze SR
      Sankce
      - úrok z prodlení - to nebude ani vyměřeno - 200 Kč nedosáhne
      - pokuta za pozdní podání DP k DPH
      - pozdní registrace - možná sankce, ale obvykle se nevyměřuje - vše kolem je už dostatečným trestem ...

    • 31. 3. 2014 23:36

      Val (neregistrovaný) 213.192.4.---

      Re: Neplátce ČR - příjetí služby ze SR
      ** s tím trestem naprosto souhlasím :-)

      Chápu, že správně by se měla ta registrace a přiznání podat, ale z lidského hlediska - kvůli 769 Kč?

      A ještě budu otravovat ... s tou procesní stránkou ... omlouvám se, ale já mám pouze povědomí o tom, že existují identifikované osoby ... takže se zaregistruje ke dni, kdy přijala službu, podá jednorázově jedno přiznání jako identifikovaná osoba a tímto končí?

      Moc díky. V.

    • 1. 4. 2014 9:12

      xx (neregistrovaný) 90.176.109.---

      Re: Neplátce ČR - příjetí služby ze SR
      Ano, máte správnou představu.
      Na výši daně nezáleží.
      Sledovat budete jen případné další transakce se zahraničím.

    • 1. 4. 2014 17:09

      Val (neregistrovaný) 77.48.140.---

      Re: Neplátce ČR - příjetí služby ze SR
      *** moc vám děkuji za Váš čas a pomoc. Hezký den, V.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).