Hlavní navigace

Exekuce na mzdu - dokládání vyž.osob

• (neregistrovaný) 90.180.122.---

8. 9. 2014 14:14

Dobrý den.

Měla bych dotaz ohledně doložení počtu osob, ke kterým má zaměstnanec, na jehož plat je uvalena exekuce, vyživovací povinnost.
    Setkala jsem se se dvěma různými výklady od právníků.
    Jeden názor je ten, že by ke každé vyž. osobě měl být doklad o vyživovací povinnosti (manželka - oddací list, dítě - rozhodnutí soudu o vyž. povinnosti atd.).

Nyní jsem ale četla i tento výklad - vyživovací povinnost není třeba dokládat, postačí rodný list dítěte, i když nežije s dotyčným zaměstnancem v jedné domácnosti a nemá soudem stanovené výživné, k tomu, aby bylo toto dítě pro účely exekucí považováno za vyživovanou osovu. Zrovna tak, když zaměstnanec žije v jedné dománosti se svými rodiči, můžou se tyto osoby započítat do osob vyživovaných, neboť podle NOZ je vyživovací povinnost vzájemná mezi předky a potomky a opačně. A nezáleží při tom, jestli ti členové domácnosti mají nebo nemají svůj vlastní přijem ( např. starovní důchod nebo příjem ze zaměstnání).

Jak to prosím vidíte vy?

Mám teď nového zaměstnance s exekucí na mzdu. Má syna s prvního vztahu, platí na něj sám od sebe výživné, ale soudem stanovené ho nemá.
    Žije s družkou a mají společné dítě (cca 5 měsíců). Může se družka, která má dítě mladší 2 let, a dítě z prvního vztahu, na které není soudem stanovené výživné, započítat zaměstnanci do osob, ke kterým má vyž. povinnost?

Děkuji za názory i za odbornou radu.
    M.B.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).