Hlavní navigace

OSVČ a rodičovský příspěvek

• (neregistrovaný) 95.82.152.---

25. 3. 2015 17:11

Dobrý den, prosím o radu, psala jsem podobný dotaz už dříve, ale teď upřesním:
    Žena OSVČ, porod v létě, nemocenské pojištění si neplatí dost dlouho, takže na PPM z podnikání mít nárok nebude. Zároveň je ale zaměstnána, tedy pojištěna, dostatečně dlouho, takže na PPM ze zaměstnání by nárok byl. Měsíční hrubá je ale jen 5000 Kč. Nemocenské pojištění jako OSVČ si platí od ledna 150 Kč.
    Moje otázka: Jestliže má nárok na PPM, může si vybrat "variantu" rodičáku. Jde ale o jeho výši. Z čeho se bude vycházet? Aby se vycházelo z výše nem.poj. OSVČ, musela by si ho platit tak dlouho, aby jí vznikl nárok na PPM? Takže se bude vycházet pouze z výše výdělku v zaměstnání?
    Nebo by se mohlo vycházet z výše placeného nemoc.pojištění, i když ho neplatí dost dlouho? Pokud ano, z jaké výše platby nemoc.poj. se bude vycházet, jestliže bude ta platba zvýšena?
    Jde mi o to, zda je vůbec možné nějak dosáhnout toho, aby si mohla vybrat tu nejvyšší měsíční částku RP. (v tomto dotaze pomiňme možnost RP na základě výdělku otce).

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).