není zač, nápodobně
>>>Dobrý den,
>>>poprosím o radu. Máme v pracovním poměru zaměstnance,
>>>který pobírá invalidní důchod 3. stupně a má
>>>schválenou insolvenci.
>>>Do srážky pro insolvenčního správce započítávám i
>>>výši
>>>důchodu, nebo posílám pouze srážku z výplaty.
>>>Zaměstnanec by zbytek požadované výše odesílal z
>>>vlastního
>>>účtu z invalidního důchodu. Nějak se do toho
>>>zamotávám.
>>>Děkuji za rady a pomoc. Hezký den!
>>
>>Musíte kontaktovat insolvenčního správce a ten by měl
>>určit, kdo bude počítat nezabavitelné minimum ,
>>případně v jaké výši - pokud to již není uvedeno v
>>insolvenčním příkaze.
>Děkuji Vám paní Jasná, pěkný zelený čtvrtek..
Re: insolvence a invalidní důchod
Dobrý den.
Do příjmů, z nichž mají být prováděny srážky pro potřeby oddlužení dlužníka, náleží jak příjem ze zaměstnání, tak i invalidní důchod. Dle teorie by se mělo postupovat tak, že se oba příjmy sečtou, odpočítají se nezabavitelné částky a ostatní se zašle insolvenčnímu správci pro potřeby oddlužení.
Ve Vašem případě bude velmi záležet na tom, zda je příjem ze zaměstnání tak veliký, že z něj bude dlužníku vyčíslena celková nezabavitelná částka. Pokud ano, pak by měl vedle Vámi prováděné srážky dlužník zaslat celý důchod správci.
Domnívám se, že jednodušší ale bude, když pro výpočet srážek použijete důchod jako součást mzdy dlužníka a vypočtete celkovou výši srážek. Bude-li možno zaslat ze mzdy dlužníka celou částku srážek správci, učiňte tak, v ostatních příapdech pak poukažte celou mzdu s tím, že zbytek je povinen dlužník douhradit správci osobně.
Hezký den JUDr. David Vozák, www.abivia.cz
Re: insolvence a invalidní důchod
Dobrý den.
Souhlasím s odovědí kolegy. Jen doplňuji, že mzdová účetní (přesněji zaměstnavatel) je povinna při exekuci srážkami ze mzdy plnit příkaz exekutora. Na toto doporučuji dát si velký pozor. A po zahájení insolvenčního řízení by měl tento exekutor dát jednoznačeně pokyn k tzv. deponování srážek buď pro budoucí oddlužení, nebo pro exekuci, pokud oddlužení nebude povoleno. Pokud tak neučiní, jedná sice v rozporu se zákonem, nicméně stále platí, že mzdová účetní je povinna jej poslouchat. Řešení má v rukou dlužník, který může na protizákonné jednání (spíše nečinnost) exekutora upozornit insolvenční soud a tento může sporný úkon v exekuci zrušit.
Zdraví JUDr. David Vozák, www.abivia.cz
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.
Aktualizujeme další formuláře pro daňové povinnosti
Pozor na sváteční nákupy, v tyto dny budou obchody zavřené
Kdo bude mít v roce 2026 nárok na předčasný důchod?
Ten umí to a ten zas tohle. Připomeňte si příběhy šikovných podnikatelů za rok 2025
10 nejvtipnějších vánočních reklam všech dob
Situace, kdy nemusí OSVČ platit zálohy na sociální pojištění
2. 4. 2015 7:04
Dobrý den,
poprosím o radu. Máme v pracovním poměru zaměstnance, který pobírá invalidní důchod 3. stupně a má schválenou insolvenci.
Do srážky pro insolvenčního správce započítávám i výši důchodu, nebo posílám pouze srážku z výplaty. Zaměstnanec by zbytek požadované výše odesílal z vlastního účtu z invalidního důchodu. Nějak se do toho zamotávám. Děkuji za rady a pomoc. Hezký den!